Love is in the air!!! A wy jakie plany macie na wieczór walentynkowy? Tylko uważajcie z pocałunkami bo koronawirus szaleje. I dzisiaj też o nim będzie bo MWC 2020 w Barcelonie odwołany właśnie z tego powodu, a Tilt Five i jej planszówka nie docierają do odbiorców. W między czasie FB kupił firmę, która skanuje cały świat, a Valve ogłosiło datę premiery HL:Alyx. Tylko, że Indexów na razie nigdzie nie kupicie. Na zakończenie możecie mieć gry o wartości $150 dolarów za jedyne $15. Jazda!

E(X)p(R)esowy piątek #16

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich zakochanych w sobie, w swoich dziewczynach, chłopakach, żonach, mężach, partnerach, partnerkach i oczywiście technologii XR. Jej też należy się odrobina ciepła, miłości i wyrozumiałości. Bo nie zawsze wszystko działa zgodnie z założeniami. Albo tak jak sobie to zaplanowaliśmy. Coś na ten temat mogą powiedzieć organizatorzy targów MWC 2020 w Barcelonie.

Mobile World Conference 2020 poddało się

MWC w Barcelonie to największa i najważniejsza impreza poświęcona technologii mobilnej. Firmy pokazują tam swoje tajne bronie, które mają zachwycić konsumentów. To samo tyczy się technologii XR, która wkracza w świat mobilny z łoskotem i słowem “5G” na ustach. Ale w 2020 roku nie będą miały takiej okazji. Już w styczniu co poniektóre firmy informowały o wycofaniu się z tej imprezy, tym samym dosyć mocno uszczuplając wachlarz atrakcji. I chyba pod naporem opinii publicznej i prezesów koncernów organizatorzy oficjalnie ogłosili o zawieszeniu imprezy. Jest to niemały cios dla choćby Facebook’a, HTC, Microsoftu czy Valve.

MWC 2020 Barcelona

Ale to nie koniec problemów. Już w marcu startuje kolejna impreza, na której technologia XR także się pokazuje. Game Developers Conference odbywa się w San Francisco w dniach 16-20 marca. Tam możemy oglądać te same firmy co w Barcelonie ale dodatkowo wsparte przez Sony, Epic’a czy Unity. No i oczywiście całe tłumy graczy, developerów i studiów gamingowych. Na razie nie ma żadnej informacji o ruchach zmierzających do odwołania GDC jednak jeśli macie w planach wybranie się na nią miejcie rękę na pulsie.

To samo tyczy się wszystkich którzy brali udział w zbiórce pieniędzy dla startupu Tilt Five i jego świetnej gry planszowej opartej na technologii AR. Z powodu złośliwego gada z Chin oni także borykają się z problemami.

Tilt Five opóźnia dostawy gry

W październiku z olbrzymim sukcesem startup zakończył zbiórkę pieniędzy na serwisie Kickstarter. Tym samym Tilt Five weszło w fazę produkcji swojego pomysłu, którym jest gra planszowa okraszona technologią AR. Pisaliśmy o tym świetnym projekcie tutaj ale niestety dotykają ich te same problemy co Facebooka czy Nreal. Pierwsze egzemplarze gry miały trafiać w ręce odbiorców już w tym miesiącu. I wszystko wskazuje na to, że będą oni musieli obejść się smakiem. Z powodu szalejącego koronawirusa firma ma problemy z produkcją.

Wydali także oficjalne oświadczenie o całej sytuacji.

As you may have read in the news, concerns about the potential spread of the coronavirus has led to quarantines, transportation disruptions, and mandatory extended New Year’s holidays for businesses in several regions of China. The truth is that businesses and factories in China are, understandably, taking precautions by stopping factory operations and having their workers stay at home safe. Obviously this was unforeseen, and it will have some impact on your timeline and ability to get some of the parts that we need. The good news is we have enough parts on hand to continue forward with our refinement of the assembly process.
Until this health crisis abroad is resolved, we won’t have every part that we need to assemble all of the Beta units. We’re hoping the situation will be resolved soon, and we can quickly get back on track.

No nie można mieć też pretensji do władz Chin, że z powodu kryzysu zabraniają ludziom chodzić do pracy, tym samym wstrzymując produkcję. Ciekawi mnie czy tego typu sytuacje zostały przewidziane przez umowy, kontrakty i firmy ubezpieczeniowe. Po zakończeniu tej całej burzy wszyscy zaczną lizać rany i liczyć straty. Kto za to zapłaci?

Serwisowi UploadVR udało się dotrzeć do Jeri Ellsworth, CEO startupu, która tak skomentowała całą sytuację:

I’ve never seen a supply chain situation like this before (…) I suspect almost every industry is going to be impacted because of the manufacturing reliance on China.

Pójdziemy po rozum do głowy po tym zdarzeniu i postaramy się więcej produkować “u siebie”? Nie wydaje mi się. Pieniądz rządzi tym światem i nic tego nie zmieni. Chyba, że Facebook kupi wszytko i wszystkich bo w ostatnich 12 miesiącach szaleje z zakupami. Właśnie nabył kolejną firmę zajmującą się tworzeniem modelu 3D całego świata!

Scape Technologies poszło za $40 mln dolarów

Wyobraźnia zaczyna działać i już widzimy świat wirtualny, który będzie wyglądał identycznie jak ten za oknem. Z tym, że możemy być wszędzie bez konieczności kupowania biletu! Stop! Nie, no o to do końca chodzi. Scape Technologies wykorzystuje technologię skanowania do tworzenia wirtualnej reprezentacji realnego otoczenia. Ale wszystko związane jest z technologią AR. Dzięki dokładnemu odwzorowaniu rzeczywistości aplikacje AR będą rozpoznawać miejsca i przestrzeń. Zresztą zobaczcie sami.

Scape Technologies

No i nie dziwi fakt, że gigant społecznościowy kupił takiego rodzynka. Wszak FB nie ukrywa, że chce być potentatem w technologii AR i VR. Wszyscy z niecierpliwością czekają na projekt Facebook Horizon, który był zapowiedziany na OC6. Dodatkowo krążą plotki o tym, że w tajnych laboratoriach firma już pracuje nad swoimi okularami AR.

Pamiętacie początki Google Maps, te okrzyki przeciwników i zarzuty o inwigilację? No jest w tym trochę prawdy, że dajemy na tacy naszą prywatność ale taki chyba jest koszt postępu. Z jednej strony chcemy zjeść ciastko i mieć ciastko. A to się chyba nie da. Tak samo jak chyba nie da się kupić Valve Index, a dzień premiery HL:Alyx ogłoszony.

HL:Alyx już 23 marca… jeśli macie na czym grać

No i znowu wracamy do tematu małego gada mniejszego od łebka od szpilki, który terroryzuje cały świat. Tym samym może popsuć wielu osobom zabawę. Firma Valve ogłosiła datę premiery swojej gry. Nastąpi ona dokładnie tydzień po konferencji GDC (o ile ta w ogóle się odbędzie). Oczywiście nie brakuje też nowych screenów z gry.


Jeśli jednak nie uda Wam się kupić ani Valve Index ani HL:Alyx to spokojnie. Bo możecie wejść w posiadanie sporej biblioteki gier za jedyne $15 dolarów. I to jest wspaniały plan na weekend.

Przegrany weekend za jedyne $15 dolców

Humble Bundle do wzięcia! I to nie byle jaki! W zasadzie to zastanawiam się czy to nie pomyłka bo takie okazje zdarzają się rzadko. Jeszcze tylko przez 10 dni możecie kupić topowe tytuły VR na platformie Steam.

Jeśli macie ochotę poświęcić minimum jednego dolara może dostać to:

Cosmic Trip – cena normalna: $19.99
Smashbox Arena – cena normalna: $19.99

Jeśli macie w zanadrzu do wydania $13.72 to możecie powiększyć waszą bibliotekę o:

GORN – cena normalna: $19.99
Budget Cuts – cena normalna: $29.99
Space Pirate Trainer – cena normalna $14.99

Ale jeśli jesteście rockefelerami i macie w portfelu minimum $15 dolców no to już zaszalejecie:

Superhot VR – cena normalna: $24.99
Moss – cena normalna: $29.99

No czy to nie jest szaleństwo? Jasne że tak.

A tymczasem… nie E(X)p(R)esowego weekendu Wam życzymy.