Czy ktokolwiek pamięta czasy muzyki w formacie MIDI? Pewnie młodsze pokolenia nawet nie wiedzą co to jest, ale ci starsi zapewne kojarzą. Przed epoką mp3 był to prawdziwy hit. Dwóch deweloperów postanowiło zmienić kontrolery Vive i Knuckles, w odtwarzacze plików MIDI.

Czekanie na jakieś wydarzenie powoduje, że człowiek z nudów zaczyna wymyślać przedziwne rzeczy. W tym przypadku jest chyba podobnie. Od kilku tygodni wszyscy z niecierpliwością oczekują na horyzoncie daty premier gogli Quest, Rift S oraz niedawno zaprezentowanych gogli od Valve. Są tacy, którzy ten czas wykorzystali na ‘hakowaniu’ kontrolerów Vive i Knuckles. Deweloperzy nigdy nie śpią.

Pamiętacie sławny marsz imperatora, z Gwiezdnych Wojen, zagrany na stacjach dyskietek? Pewnie młodsi zapytają ‘co to stacja dyskietek’.  Tym razem dwaj deweloperzy postanowili zmienić kontrolery w odtwarzacze plików MIDI. Pierwszy z nich, ‘m3gagluk’ postanowił odegrać znany motyw z gry Portal (2007), ‘Still Alive’ na kontrolerach Vive.

 

Nie znaleźli oni ukrytych głośników w kontrolerach. Do odtwarzania dźwięku użyli wbudowane siłowniki odpowiedzialne za wibracje.

Dla odmiany, Brian Lindenhof, znany z prac przy grze Climbey, do odtworzenia muzyki MIDI wykorzystał deweloperską wersje kontrolerów Knuckles.

 

Według doniesień ‘m3gagluk’ oba kontrolery, Vive i Knuckles korzystają z tych samych siłowników co kontrolery Switch HD Rumble JoyCon. Co ciekawe, od dnia premiery konsoli Switch w 2017 roku, deweloperzy i twórcy próbowali na wiele sposobów wykorzystać możliwości kontrolerów JoyCon. Zwłaszcza w dziedzinie odtwarzania muzyki.

Jeśli jesteście zainteresowani takimi bajerami i chcecie sami spróbować sił, ‘m3gagluk’ udostępnił swoją pracę na GitHub.

A na koniec wisienka na torcie, czyli Marsz Imperatora na osiem stacji dyskietek 3,5″.