Za chwilę minie 5 lat od momentu premiery konsoli PS4. Od 2014 roku konsola Sony istnieje na rynku, a jej sprzedaż ma się całkiem dobrze. Jednak jakby na to nie patrzeć 5 lat to szmat czasu w ciągu, którego zmienia się niemalże wszystko.

Według informacji podawanych przez Sony, do tej pory sprzedano pond 90 milionów konsol na całym świecie. Jest to olbrzymi rynek, który jednak już czeka na więcej. Po pięciu latach bytności na rynku, sprzęt aż prosi się o odświeżenie. Chociażby ze względu na pojawienie się nowych architektur procesorów czy kart graficznych potrafiących więcej.

Mark Cerny, główny architekt w firmie Sony odpowiedzialny za rozwój konsoli Playstation, udzielił wywiadu magazynowi Wired. Potwierdził on przypuszczenia, że firma pracuje już nad piątą generacją konsoli, której nazwy jeszcze nie ujawniono. Roboczo nazywać ją można PS5. Obecnie wymagania jakie stawiane są przed producentem sprzętu growego są olbrzymie. W ostatnim czasie, jest to związane z rozwojem jednostek CPU i GPU. Przykładem jest ogłoszona seria nowych układów graficznych Nvidia RTX z systemem ray-tracing’u w czasie rzeczywistym. To wszystko podnosi poprzeczkę, której firma Sony chce sprostać.

Nadchodzi PS ‘5’

Idąc za słowami Marka, konsola “PS5”, nie będzie chyba jedynie odświeżeniem i podniesieniem cyferki w nazwie o jeden. To ma być milowy krok w rozwoju konsol. Ma być wyposażona w procesor firmy AMD oparty o trzecią generację czipsetu Ryzen, z ośmioma rdzeniami produkowanymi w architekturze Zen 2, 7nm. Układ graficzny będzie pochodził z linii Radeon Navi jednak ma być ona zmodyfikowana na potrzeby konsoli. Zapewne chodzi o obsługę ray-tracingu oraz możliwość pracy w rozdzielczości nawet 8K.

Oczywiście nie mogło braknąć pytania, co dalej z PSVR.

I won’t go into the details of our VR strategy today, beyond saying that VR is very important to us and that the current PSVR headset is compatible with the new console.

Te słowa chyba uspokoiły każdego fana gier VR na PS. Nie będzie konieczności wymiany sprzętu w momencie zmiany konsoli. Z drugiej jednak strony można poczuć delikatny zawód bo może to oznaczać, że firma na razie w ogóle nie pracuje nad nowszą wersją PSVR. A ta, co by nie mówić, także wymagała by odświeżenia, patrząc chociażby na to co dzieje się na rynku urządzeń VR.

Mark Cerny zapewnił, że nie ma mowy aby nowa konsola trafiła do sprzedaży w tym roku. Tak samo jak nie jest w stanie określić ceny. Ale fakt, że za murami Sony już pracuje nad następcą PS4, napawa olbrzymim optymizmem .