Wchodząc w sprzęt mixed reality od Microsoftu czasem mamy wrażenie, że jesteśmy przykuci tylko do jednego dostawcy oprogramowania. Zwłaszcza jeśli mowa o sofcie do wsparcia pracy “w terenie”. Jak się jednak okazuje, warto się rozejrzeć, bo można znaleźć alternatywę.

Taqtile to dostawca platformy służącej wizualizacji instrukcji i poleceń w rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości. Pomaga to w pracy inżynierów oraz osób uczących się obsługi maszyn. Firma wprowadziła niedawno nowe i dosyć innowacyjne funkcje do swojej platformy Manifest w wersji 2.8. Brzmi znajomo? Oczywiście, że tak. Jest to bezpośrednia konkurencja dla systemu MS Guides 365 stosowany z okularami Hololens 2. Pytanie zatem czy Taqtile jest lepszym rozwiązaniem?

Taqtile

Taqtile twierdzi, że dzięki Manifest 2.8 użytkownicy mogą skuteczniej i dokładniej sygnalizować błędy zidentyfikowane w procesie kontroli. W dalszym działaniu mogą śledzić te błędy i niezależnie nimi zarządzać. Nowe możliwości w połączeniu z mapowaniem przestrzeni umożliwią firmom i instytucjom skuteczniejsze przeprowadzanie inspekcji. A całość sprowadza się do jak największego zniwelowania błędu ludzkiego.

Dodatkowo użytkownicy mogą rejestrować krytyczne dane w procesach zarządzania i rozwiązywania usterek. Wszystko to co zobaczy osoba obsługująca jest archiwizowane, a później może zostać poddane analizie. Dzięki mapowaniu przestrzennemu użytkownik może pozostawić zakotwiczoną notatkę. Posłużyć ona może do przydzielania zadań poszczególnym osobom lub zespołom. A w dalszym etapie, proces rozwiązywania problemu jest śledzony aż do jego zakończenia.

Jednak to co najbardziej wyróżnia Taqtile od rozwiązania oferowanego przez Microsoft to sprzęt z jakiego można korzystać.

Inspection and compliance processes are arduous, requiring excellent communication and precise documentation if organizations hope to efficiently and successfully resolve faults as they occur. Our customers need more usable, robust tools that empower them to achieve their goals. Spatially enabling these processes will revolutionize how our industrial and defense customers conduct inspections, resolve faults, and support their deskless workers.

John Tomizuka, CTO Taqtile
Vendor agnostic

Nowe możliwości inspekcji są zoptymalizowane dla różnych sprzętów oraz headsetów i okularów. Zacząć można on typowych tabletów iPad, mocno popularnego urządzenia inspekcyjnego ze względu na jego wszechstronność. Wymienionym już sprzętem obsługującym platformę jest druga generacja okularów Hololens. Ale jeśli mowa o mixed reality to warto wspomnieć, że obsługiwane są także okulary Magic Leap 2.

Firma rozpoczęła także ścisłą współpracę z firmą DigiLens, dostawcą okularów Argo.

DigiLens

Nowości w wersji platformy 2.8 to przede wszystkim:

  • Przestrzenne rozmieszczanie sprzętu – pracownicy mogą korzystać ze środowiska Manifest AR w urządzeniach mobilnych lub okularach, aby łatwo zlokalizować sprzęt z awarią, a następnie uzyskać dostęp do powiązanych danych za pośrednictwem platformy Manifest.
  • Przypisywanie notatek o usterkach – administratorzy mogą zlecić przechwytywanie określonych informacji o usterkach, np. zdjęć lub notatek, tworząc historię usterek, która dokładnie i kompleksowo dokumentuje problemy, dzięki czemu można je szybciej i efektywniej rozwiązać.
  • Zadania – zadania nieproceduralne można teraz powiązać z konkretną usterką, delegować członkom zespołu lub skatalogować jako samodzielne zadanie i śledzić niezależnie od wcześniej przydzielonego zadania.
  • Ścieżki audytu i raporty – organizacje mogą tworzyć ścieżki audytu i automatycznie generować raporty z inspekcji, eliminując dodatkową papierkową robotę i zmniejszając liczbę błędów.

Jeśli korzystacie z Microsoft Guides 365 może warto w wolnej chwili zobaczyć co oferuje Taqtile. Nie będę porównywał obu platform cenowo, bo będąc na różnym poziomie partnerstwa z MS ceny będą się różniły. Ale koniec końców zawsze zależy nam na sprawnie wykonanej pracy. A do tego służy powyższe rozwiązania.