Szkolenie pracowników za pomocą wirtualnej rzeczywistości niesie ze sobą wiele plusów. Od redukcji kosztów szkolenia po czas na to potrzebny. Szkolenia takie zaczynają trafiać do różnych branż oraz firm. Biedronka także zdecydowała się na taki ruch.

Rozpoczął się okres testowy, w którym Biedronka zamierza szkolić swoich pracowników z wykorzystaniem gogli VR. Akcja na razie ma miejsce w ośmiu lokalizacjach: w Warszawie, Bydgoszczy, Gliwicach, Łodzi, Jastrzębiu-Zdroju, Zielonej Górze i Koszalinie. Jak zapewnia sieć, to jest dopiero początek ich przygody z technologią wirtualnej rzeczywistości.

Rozpoczęliśmy testy VR, bo jest to wygodne narzędzie, uczące w realistyczny sposób umiejętności, które są trudne lub kosztowne w nauce tradycyjnej. W tym momencie rozwiązanie wdrażamy przy jednym z najbardziej wymagających procesów w sklepie – wypieku pieczywa. Zaletą gogli VR jest to, że umożliwiają wielokrotne ćwiczenia, ale i popełnianie błędów w bezpiecznym środowisku. Są też atrakcyjnym elementem wdrażania do pracy nowych osób.

Katarzyna Kozyra, starszy menedżer ds. szkoleń w sieci Biedronka
Wirtualny piekarz

Proces wypieku pieczywa jak widać nie należy do najłatwiejszych. Stąd decyzja firmy o sięgnięcie po technologię. Wszystkie czynności, które musi wykonać pracownik zostały odwzorowane w symulacji. Od przenoszenia kartonów z produktami, obsługę pieca po robotę papierkową. Słowem, wszystko to czego wymaga się od niego w realnym sklepie.

Cały system szkolenia podzielony jest na trzy etapy:

  • instruktaż, który krok po kroku przeprowadza go przez cały proces wypieku pieczywa, łącznie z obsługą pieca czy dobrymi zasadami higienicznymi
  • samodzielne wypiekanie podczas, którego system na bieżąco daje informację zwrotną na temat poprawności działań
  • sprawdzenie umiejętności – w tym procesie informacja zwrotna w całości pokazywana jest dopiero na zakończenie

źródło: https://media.biedronka.pl/

Oczywiście jest jeszcze czwarty etap, który jest najważniejszym z nich wszystkich. Mianowicie sprawdzenie nabytych umiejętności w rzeczywistości pod okiem opiekuna.

Dla mnie gogle VR to była prawdziwa nowość, ale po pierwszej chwili niepewności i przyzwyczajania się do operowania joystickami dość szybko weszłam w wirtualny świat sklepu. Faktycznie jest to dobre narzędzie, żeby krok po kroku nauczyć, jak bezpiecznie wypiekać pieczywo.

Aleksandra Kamińska, zastępca kierownika sklepu ds. wdrożeń w Warszawie, pierwsza testowała program

Jak zapowiada firma to nie koniec. W grudniu zamierza oddać w ręce pracowników Chatbot’a – ma być to system działający o każdej porze dnia i nocy dzięki, któremu pracownik będzie mógł dowiedzieć się o np: aktualnych ofertach wsparcia.

Wallmart
wallmart
Wallmart

Czy Biedronka pójdzie w ślady największej sieci sprzedaży w Stanach Zjednoczonych? Wallmart jest najlepszym przykładem, jak można wykorzystać wirtualną rzeczywistość w szkoleniu pracowników w tej branży. Są dziesiątki scenariuszy, które z pewnością pomogły by przyszłym pracownikom sieci radzić sobie w nowych lub stresujących sytuacjach.

Trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że program ten będzie dalej rozwijany. A kto wie, może i inne, większe sieci podejmą ten krok.