Pytanie czy jest to wypadek przy pracy czy jednak zamierzone działanie. Impreza ma się odbyć dopiero 11 maja więc jeszcze trochę czasu zostało. Ciekawi także źródło wycieku. Tak czy siak sprzęt wygląda obiecująco.

Aktualizacja – 21.04.2021
Jak się okazuje pokazany model to jedynie koncept, który wedle zapewnień HTC nie jest w fazie developmentu. Poniżej oficjalne oświadczenie:
t’s exciting to see our concept piece, the VIVE Air VR headset, win an iF Design Award. While this is only a concept, the design language has elements and inspirations you’ll see elsewhere in our products. We’re not ones to rest on our laurels, so although it’s great to win this award, we have business to attend to – hopefully we’ll see you on 11/12 May at VIVECON.

Trochę szkoda 🙂

Starali się naprawdę mocno. Już od długiego czasu krążą zdjęcia uchylające rąbka tajemnicy. Wszelkie jednak detale skrzętnie były ukrywane. Tak samo jak jakiekolwiek szczegóły. Udawało się to do dnia dzisiejszego. Co ciekawe nie za sprawą samego HTC ale dzięki serwisowi iF Design Award Czyżby falstart Vive Air VR?

Pomimo niewielkiej ilości zdjęć już można wysunąć kilka tez. Pierwsza z nich brzmi…

HTC Vive a’la Quest

No nie można się oprzeć wrażeniu że HTC czerpało garściami z designu jakim raczy nas już od dłuższego czasu Oculus. Przedni panel wraz z czterema kamerami to praktycznie system 1:1. Inaczej ma się sprawa z mocowaniem headsetu na głowie. Tutaj HTC trzyma się swojego schematu czyli pasek okalający naszą głowę umocowany jest do górnej części okularów. Zapewne ma to związek z możliwością podnoszenia optyki bez konieczności ściągania całości z głowy (flip-up).

VIVE Air VR headset is specially designed for virtual fitness, optimized for high intensity with long use. Inspired by sports shoes, the new headset introduces knitted materials to VR to provide unprecedented comfort and fit. The breathable and quick-drying fabrics improve ventilation in the heated exercise. The innovative lightweight structure allows users to forget the presence of the head-mounted display to focus on virtual content. The quick-release design allows the removal of ergonomic soft components for washing

Ale porównując całość do modelu Quest nie robię tego w złej wierze. Dobrym pomysłem jest czerpanie już ze sprawdzonych pomysłów niż wymyślania koła na nowo. Jeśli coś się sprawdza to po co to zmieniać. Także z mojej strony wielki plus. Ale to co najbardziej zaskakuje to zastosowanie.

Vive Air VR dla fitnesu

Jest to jedna z wielu branż, która przeżywa rozkwit. Ogólnoświatowy lockdown spowodował zamknięcie klubów oraz siłowni. A to zatrzymało miłośników tego sportu w domach. Z drugiej strony gry typu Beat Saber, Pistol Whip czy Solaris dały do zrozumienia, że są one nie tylko firmą elektronicznej (i wirtualnej) rozrywki. To także świetny sposób na codzienne treningi. HTC poszło chyba mocno tą ścieżką. Świadczy o tym budowa oraz użyte materiały.

Nowy headset wprowadza do VR dzianiny, aby zapewnić większy komfort i dopasowanie. Oddychające i szybkoschnące tkaniny poprawiają wentylację podczas rozgrzewających ćwiczeń. Dosyć innowacyjna konstrukcja wygląda na lekką, a to pozwala użytkownikom zapomnieć o obecności zamontowanego na głowie urządzenia. Ciekawie rozwiązano także mechanizm szybkiego uwalniania elektroniki. Umożliwia on wyjmowanie ergonomicznych, miękkich elementów do prania.

Jak łatwo zauważyć na obudowie nie ma żadnych przycisków. Brak kontroli IPD może sugerować jego automatyczne ostawienie. Jednak pozostaje pytanie braku przycisku głośności oraz braku wejścia słuchawkowego. Nie wydaje się, aby firma postawiła wyłącznie na komunikację BT.

Oczywiście datę premiery oraz 100% potwierdzenie powyższych zdjęć otrzymamy 11 maja. Stay tuned.