W poniedziałek wieczorem w Londynie miała miejsce coroczna ceremonia przyznania nagród VR Awards. We wszystkich 12 kategoriach znajdowało się wiele firm oraz produkcji, z których wyłoniono jednego zwycięzcę.

Nazwiskiem 2019 roku oraz osobą, która ma największy wpływ na rozwój technologii VR został John Carmack (Accenture VR Lifetime Achievement Award). Nagroda ta nie jest związana z żadną kategorią. Stanowi wyróżnienie dla naprawdę dużych osiągnięć w dziedzinie technologii XR. Jak wiadomo Carmack widzi przyszłość także w technologii rozszerzonej rzeczywistości.

A jak prezentują się zwycięzcy pozostałych kategorii? Listę wszystkich nominacji znajdziecie pod tym linkiem. Poniżej podajemy zwycięzców danej kategorii:

VR Hardware of the Year
Oculus Quest
VR Game of the Year
Innerspace VR & ARTE France – A Fisherman’s Tale
VR Experience of the Year
ILMxLAB & Oculus Studios – Vader Immortal: A Star Wars VR Series – Episode I
VR Film of the Year
Fable Studio, Third Rail Projects & Oculus Story Studio – Wolves in the Walls: It’s All Over
VR Marketing of the Year
Backlight, Orangina Suntory & Marcel – Oasis Pocket Adventure: The Infrunite Slide
Rising VR Company of the Year
Fable Studio
Innovative VR Company of the Year
Emblematic group
VR Education and Training of the Year
Vodafone & Make Real – Working at Height
VR Healthcare of the Year
Fundamental Surgery – Fundamental Surgery (FS)
Out-of-home VR Entertainment of the Year
Flight School Studio & MWM immersive – War Remains
VR Social Impact Award
Springbok Entertainment – The 100% – Maggie’s Story
VR Enterprise Solution of the Year
Virtualware – VIROO: Virtualware Immersive Room

Zaskoczenia chyba nie było. Oculus Quest był absolutnym faworytem w kategorii sprzętu. Jego sprzedaż od dnia premiery nie zwalnia, a firma z miesiąca na miesiąc zwiększa udział w rynku.

Co do postaci Johna Carmack to zdania mogą być podzielone. Na pewno jest osobą nietuzinkową, a jego pozycja pomaga mu w osiąganiu wyznaczonych celów. Z pewnością znalazło by się jeszcze kilka innych osób, które znacząco wpłynęło na rozwój technologii w 2019 roku lecz zapewne ich medialność jest słabsza.

Wyłonieni zwycięzcy w kolejnych kategoriach tak naprawdę odzwierciedlają trendy i kierunek rozwoju technologii. Ocena każdej z nich nie była łatwa bo tak naprawdę każda z firm i produkcji zasługuje na uznanie. Jury nie miało łatwego zadania.