Jeśli liczycie na jakąś nowość to uspokajam, że jej nie znajdziecie. Ale jeśli używacie którąś z popularniejszych platform VR do zdalnej pracy może Was to zaciekawić. HTC chce mieć wszystko pod jednym dachem.

Tajwański gigant kuje żelazo, póki gorące i chce wykorzystać obecną sytuację. A ta na razie nie ulega zmianie. Wręcz przeciwnie, cały czas dochodzą do nas sygnały o kolejnych, masowych imprezach przenoszonych do świata wirtualnego. Problem leży jednak po stronie organizatorów, z jakiej platformy skorzystać. Wszystko zależy od celu jaki ma zostać osiągnięty. Vive XR Suite ma pomóc w tej decyzji.

Generalnie nie mamy tutaj do czynienia z jakimś nowym oprogramowaniem, którego do tej pory nie znamy. HTC postanowiło zaoferować swoim klientom paczkę zawierającą to co jest najprzydatniejsze. A wszystko pod jednym loginem. I tutaj faktycznie widzę sens, ale czy potrzebujemy takiego “paczkowania”?

HTC Vive XR Suite
Jedna by rządzić wszystkimi

Tak naprawdę pod szyldem XR Suite znajdziemy platformy i programy, które zyskują coraz bardziej na popularności. I tak Vive postanowił zaoferować swoje nazwy, czyli:

Cała siła pakietu polega na unifikacji sposobu logowania do każdej z aplikacji. Dzisiaj, jeśli dostaniemy zaproszenie do jakiejś z wymienionych platform czeka nas proces rejestracji oraz kolejne hasło do zapamiętania. HTC chce to uprościć i tak wszystkie aplikacje XR Suite będą działać pod jednym loginem.

Oczywiście nic nie zmienia się w kwestii samego sprzętu. Praktycznie cały pakiet wykorzystuje zestawy VR zgodne z platformą SteamVR, WMR czy nawet goglami Oculus Quest. Do tego oczywiście istnieje możliwość korzystania z wersji nie-VR, jako aplikacji desktopowej. Czyli tak naprawdę nie zmienia się nic. Więc po co taki ruch?

Vive XR Suite

Z punktu widzenia HTC wygląda to jak produkt mogący zaspokoić potrzeby każdej firmy i przedsiębiorstwa. W zależności do zaistniałej sytuacji mogą oni skorzystać z odpowiedniego narzędzia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich “osobno” (poza pakietem) ale wiąże się to z rejestracją na każdym z osobna. Czy to wielki problem? Według mnie nie i wprowadzi to więcej chaosu niż pożytku.

Przyklasnął bym jeśli byłaby możliwość wewnętrznej komunikacji pomiędzy ludźmi na różnych platformach. Zebranie zarządu odbywające się na platformie VIVE Campus mogłoby w pewnym momencie zorganizować wspólną sesję z VIVE Sessions poprzez wirtualny ekran wyświetlony na ścianie biura. W ten sposób spięcie tych programów pod wspólnym parasolem ma sens. Możemy prowadzić spotkania na różnych szczeblach jednocześnie. Sprawdziło by się to na pewno w dosyć dużych przedsiębiorstwach, gdzie równocześnie odbywają się spotkania, analizy czy projekty. Często uczestnictwo w nich jednocześnie jest niemożliwe. XR Suite rozwiązałby ten problem.

Też nie jest tak, że torpeduję taką ideę. Pomysł ujednolicenia sposobu logowania z pewnością znajdzie zwolenników. Wystarczy spojrzeć na API logowania Facebook’a z którego korzysta chyba większość dostępnych aplikacji na rynku. Wygląda na to, że HTC chce mieć taki mechanizm u siebie.

Wszystko to dostępne będzie dopiero w Q3 2020 roku.