Filtry AR są bardzo modną i rozpoznawalną częścią dzisiejszego rynku rozszerzonej rzeczywistości. Korzystają z ogromnej popularności aplikacji do robienia zdjęć takich jak Instagram czy Snapchat, które w łatwy sposób mogą być promowane wśród społeczności budowanej przez wyżej wymienione platformy. Spark AR jest bardzo dynamicznie rozwijającym się edytorem udostępnionym przez Facebook’a w 2018 roku. Ostatnio doczekał się ciekawej aktualizacji. Dodane opcje zwiększają możliwości dla twórców filtrów oraz pomagają w promocji. W tle pojawia się polski akcent!

Nowa sekcja w galerii efektów

Instagram intensywnie pracuje nad galerią filtrów, tak by można było je odkrywać w bardziej przystępny sposób. Na głównej stronie przeglądania znajdziemy specjalną, promowaną sekcję, dedykowaną aktualnie istotnym wydarzeniom. Filtry wpisujące się w daną kategorię dodawane są do niej przez moderatorów Instagram’a. Wyróżnienie w promowanej kategorii zdecydowanie ułatwia dotarcie do szerszej grupy odbiorców.

Personalizowanie filtrów istniejącymi zdjęciami

Do tej pory filtry opierały się o aktualny obraz z kamery naszego smartfona. Po aktualizacji możliwe jest używanie wykonanych wcześniej zdjęć i filmów. Dzięki temu możemy personalizować filtry, odwołując się do momentów z naszej przeszłości. Jest to szczególnie przydatne, gdy w danym momencie nie mamy dostępu do internetu lub czasu na opracowanie efektu. Nowe możliwości pozwalają na tworzenie filtrów używających technologii podobnej do green-screen, dzięki czemu możemy przenosić się w dowolnie wybrane miejsca czy wykreowane światy.

Nowe szablony efektów AR

Twórcy platformy Spark AR wkładają bardzo dużo pracy w to, aby ich środowisko pozwalało tworzyć filtry projektantom o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Dla początkujących użytkowników z pomocą przychodzą szablony.

Do istniejących już template’ów takich jak Face Mask, Color Filter czy Makeup w ostatnich tygodniach dołączyły kolejne dwa. Pozwalają na tworzenie filtrów dodających naklejki 2D i 3D. Szablony używają natywnego Instagram’owego picker’a, dzięki czemu mogą być modyfikowane w bardzo łatwy sposób.

AR Music for Instagram

Na koniec wisienka na torcie i jednocześnie najbardziej promowana nowość, czyli AR Music. Dzięki niej otrzymujemy możliwość kreowania filtrów synchronizowanych i dynamicznie reagujących na muzykę. Używając AR Music, możemy korzystać zarówno z własnych utworów jaki i z bogatej biblioteki klipów audio udostępnianych przez Instagrama.

ar music
 On Kandinsky in Concert by @vi.de.or.bit; Audioled by @malf.visuals; Instabeard by @rosterizer

Właśnie przy tej okazji pojawia się polski akcent. W oficjalnym ogłoszeniu wykorzystany został filtr EQGlasses polskiego twórcy AR Jerzego Pilcha. Specjalizuje się on właśnie w Spark AR i Lens Studio! Gratulujemy!