Nie ma chyba nic bardziej frustrującego, niż wszędobylskie kable, które mogą spokojnie konkurować z wytrawnym żeglarzem, w dziedzinie wiązania węzłów. Jeszcze bardziej frustrujące jest ograniczenia jakie dają. Dlatego pojawienie się na rynku urządzenia TPCAST, zrobiło niemałe zamieszanie. Teraz, nowa wersja TPCAST Business Edition będzie oferować możliwość obsługi wielu użytkowników równocześnie.

Pierwszy raz zestaw TPCAST został zaprezentowany na targach CES w 2017 roku. Jest to dodatkowe akcesorium do gogli HTC Vive oraz Oculus Rift, pozwalające na bezprzewodowe przesyłanie sygnału do komputera.

Cały zestaw składa się z 3 elementów: odbiornika, nadajnika i baterii. Odbiornik (aczkolwiek mamy tu do czynienia z transmisją dwukierunkową więc odbiornik jest także nadajnikiem) należy umieścić w pomieszczeniu w którym się poruszamy (podobnie jak czujniki gogli HTC Vive). Pamiętać tutaj musimy żeby był umieszczony wysoko ponieważ moduł RX dla gogli znajduje się na naszej głowie. Montuje się go do paska regulującego gogle na głowie. Ostatnim elementem jest bateria, którą można umieścić w kieszeni bądź przymocować do paska u spodni.

tpcast
źródło: TPCAST

W czasie pierwszych testów okazało się, że strumieniowanie obrazu i feedback nie wykazuje żadnych różnić od standardowego połączenia kablowego. Według producentów transmisja odbywa się na dziesięciokrotnie większej częstotliwości niż WiFi 5Ghz, a latencja spada poniżej 2ms. Zestaw nie wykazuje też problemów z gubieniem sygnału (raz udało się to osiągnąć przez zakrycie dwoma rękoma modułu na głowie co w normalnym użytkowaniu zdarzy się naprawdę rzadko).

Co tyczy się samego zasilania, podstawowa bateria wystarcza na 2 godziny zabawy. Można także kupić baterię XL, która zwiększa czas pracy do niemalże 5 godzin.

Jak ogłosiła firma, właśnie rozpoczyna się sprzedaż wersji Business Edition. Pozwala ona na jednoczesne przesyłanie sygnału dla czterech użytkowników jednocześnie z utrzymaniem latencji poniżej 2ms. Technologia może zostać wykorzystana na wielu płaszczyznach, od szkoleń medycznych poprzez rynek nieruchomości, na rozrywce kończąc.

Cena zestawu dla gogli HTC Vive to $299, dla Oculus Rift jest nieco większa i wynosi $319. Ceny wersji Business Edition niestety jeszcze nie podano.

TPCAST nie wspiera narazie najnowszych gogli HTC Vive Pro, jedynie wersje HTC Vive oraz Oculus Go. Ale jak zapewnia producent trwają juz prace nad wersją Pro.