Producenci sprzętu starają się wprowadzać jak najwięcej imersyjności do sprzętu VR. Firma BeBop Sensors pierwszy raz pokazała swój produkt na targach CES w 2018 roku. Ich praca od tamtego czasu zaowocowała systemem haptycznym dla gogli Quest.

Smart Fabric to rękawice haptyczne, które pozwalają na dwie rzeczy. Pierwsza z nich to poczucie “dotyku” wirtualnych elementów. A druga to system śledzenia ruchu dłoni. W tym drugim przypadku wykorzystano SDK firmy BeBop oraz technologię śledzenia 3D samych gogli Quest. Co dzięki temu otrzymujemy? Całkiem fajne możliwości poczucia dotyku, rozmiarów czy położenia obiektów w przestrzeni 3D.

Rękawice (o ile można je tak nazwać) dopasowują się do każdej dłoni ze względu na to, że nie są one całkowicie zamknięte. To na pewno rozwiązało problem marketingowy odnośnie dostarczania na rynek pełnej “rozmiarówki”. Na końcach palców ukryte są małe siłowniki, to właśnie ona dają poczucie dotyku. W momencie wirtualnego dotknięcia jakiegoś obiektu wprawiane są one w drgania, które czujemy. Jak podaje producent opóźnienie pomiędzy wirtualnym dotknięciem, a uruchomieniem wibracji jest praktycznie niezauważalne. Wynosi niespełna 6 milisekund. Wartość ta możliwa była do uzyskania poprzez zastosowanie czujników działających z częstotliwością 160Hz.

Force Feedback

Niestety jeżeli liczycie na typowe stawianie oporu na naszej dłoni to nie tędy droga. W tych rękawicach jedyne poczucie haptyki to delikatne “muśnięcie” naszych palców informujące, że coś dotykamy. Nie mamy tutaj do czynienia z haptyką na poziomie feedbacku blokującego nasze ruchy. To już wyższa szkoła jazdy.

Otwartość rękawic sprawia, że zachowanie higieny jest proste. Czujniki w niej zawarte są wodoodporne więc można je spokojnie prać. Oczywiście przed tą procedurą należy wyciągnąć baterię. A jeśli o niej mowa to według producenta ma ona wystarczyć na 15 godzin aktywności w VR. A gdzie je można używać? Według BeBop rękawice świetnie sprawdzą się we wszelkiego rodzaju platformach szkoleniowych. Na pewno są wygodne w przypadku obsługiwania wirtualnych maszyn zawierających setki przełączników i suwaków. O wiele wygodniejsze niż użycie standardowych kontrolerów. Dodatkowo możecie je wykorzystywać także w gr. Rozpoznawanie ruchów dłoni może być sprzężone z akcjami co pokazało demo.

Smart Fabric nie podaje oficjalnej ceny. Jeżeli jesteście zainteresowani skorzystajcie z formularza zakupowego, po jego wypełnieniu zostaniecie poinformowani o dalszych krokach.