Nie dość, że będziemy mieli okazję podróżować po ponad stu letniej historii firmy to jeszcze dostaniemy do tego specjalną kierownicę. Ale po kolei.

Założę się, że jeśli zapytać kogoś na ulicy, kiedy został założony potentat motoryzacyjny z Czech wielu miałoby z tym problem. I zapewne nikt by nie wyszedł dalej niż XX wiek. A tutaj niespodzianka. Škoda Auto kończy 125 lat. Tak moi drodzy, firma została założona w 1895 roku w Mladá Boleslav. Bardziej dociekliwi mogą powiedzieć, że to już nie ta firma, bo od 1991 roku należy do grupy Volkswagen AG. Ale pomińmy ten fakt. W związku z tak “okrągłą” rocznicą, Praskie studio Brainz Studios postanowiło wspólnie ze Škoda Auto uwiecznić tą chwilę.

I tak zaczynamy od kultowych już modeli Laurin Klement Voiturette z 1905 roku, a kończymy na koncepcie Vision iV. A to wszystko dopracowane w najmniejszych detalach.

Within the game, you don’t just observe a chronological list of events, There is a whole fantastical world filled funny visual hints and witty references. With every ride, you’re immersing yourself ever so deeper into the environment consisting of historical bodywork and engine parts. We even included vintage advertising designs and the original technical drawings of the cars

Lucie Jančová, Art Director i Visual Lead w Brainz Studios

Czy projekt tak spodobał się radzie nadzorczej, że postanowili go upublicznić? Nie do końca. Doświadczenie Škoda Auto VR Time Machine było pierwotnie przeznaczone do wykorzystania w muzeach motoryzacyjnych i na targach jako sposób na wprowadzenie klientów w historię firmy. Jednak z powodu pandemii koronawirusa muzea są zamknięte, a większość targów została odwołana. I dlatego też postanowiono wypłynąć z projektem na szersze wody.

Samochodu nie ma ale jest kierownica

Najciekawszym aspektem tej aplikacji jest możliwość posiadania specjalnej kierownicy, dzięki której będziemy mogli kierować naszymi retro-samochodami. Škoda przygotowała specjalny model 3D z wygodnymi, skórzanymi uchwytami. Dzięki temu doświadczenie ma być jeszcze bardziej immersyjnie. Ale ze względu na fakt pandemii zmieniono trochę plany także i z kierownicą. Brainz Studios będzie udostępniać plik 3D w formacie, który umożliwi wydrukowanie jej na dowolnej drukarce 3D. Aczkolwiek nie wiem, jak poradzić sobie ze skórzanymi dodatkami.

Brainz Studios

Aplikacja ma być dostępna dla headsetów Oculus Quest ale dystrybucja odbędzie się nie poprzez oficjalny sklep Oculusa ale przez SideQuest.