Dla większości z nas, rozszerzona rzeczywistość to dodatek dla otaczającego nas świata, który pozwala zobaczyć więcej. Traktujemy to jako rozrywkę, pracę lub zwykłą pomoc. Ale dla dość sporej populacji jest to droga do normalności, a zarazem narzędzie pozwalające codzienne funkcjonowanie.
Nie pierwszy raz piszemy o tym jak technologia XR pomaga w życiu codziennym ludziom, którzy tego potrzebują. Za każdym razem przekraczana zostaje dla nich magiczna bariera dzięki której ich życie staje się łatwiejsze. Ponad 191 milionów ludzi na całym świecie cierpi na utratę wzroku. Mowa tutaj o całym wachlarzu tej choroby, od umiarkowanej do ciężkiej. Tak więcej jest to olbrzymia część społeczeństwa wymagającego pomocy. Brytyjski startup, GiveVision podjął się tej próby i wprowadził na rynek gogle SightPlus. Ich sukces był na tyle duży, że firma nie zaprzestała dalszego rozwoju i właśnie ogłasza nowy model, SightPlus2.
Pierwszy model SightPlus do złudzenia przypominał gogle GearVR. Plastikowa obudowa do której mocowany jest zwykły smartfon. Dla dzisiejszych “wyjadaczy” VR jest to sprzęt absolutnie niszowy ale w tym przypadku nie ważny jest wyścig na parametry. Za pomocą kamery wbudowanej w telefon oraz specjalnego oprogramowania taki zestaw pozwalał osobom niedowidzącym widzieć wyraźniej. Efekt? Obejrzyjcie poniższy film.
Ciężko pohamować emocje zwłaszcza osobom, które rozumieją problem i borykają się z nim na codzień.
Jak to działa? Firma używa tutaj mieszanki technologii VR i AR. Dzięki kamerze rejestrowany obraz może zostać później przetworzony i wyświetlony w stosowanej formie tak, aby był on czytelny i zrozumiały dla użytkownika. Oprogramowanie potrafi na przykład rozpoznać tekst, a następnie zwiekszyć jego czytelność poprzez dodanie konturów co zwiększa kontrast. Dodatkowo sam użytkownik może zmieniać parametry obrazu, jego jasność, kontrast czy powiększenie. Trochę jak magiczna lupa przytwierdzona do naszych oczu.
SightPlus2
Aby zwiekszyć komfort użytkowania, firma zaprojektowała nową wersję okularów, SightPlus2. We współpracy z firmą Sony powstała wersja mniejsza, lżejsza i bardziej kompaktowa. Pole widzenia oceniane jest na 100 stopni, waga, około 100 gram, a czas działania na baterii to aż 6 godzin.
Przyciski sterujące (plus i minus) są umieszczone przy prawej skroni i służą prawdopodobnie do regulacji jasności lub kontrastu. Sam kształt zestawu słuchawkowego zbliżony jest już do standardowych okularów, w których można się poruszać poza domem. Na zdjęciu widać także kabel, co sugeruje, że one same nie posiadają żadnej jednostki obliczeniowej. Kłóci się to trochę z faktem posiadania wbudowanej baterii. W takich przypadkach “prąd” czerpany jest także z jednostki zewnętrznej. Jak dodaje GiveVision projekt został opracowany i finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Wykorzystuje on także technologię przetwarzania danych wizualnych stworzoną dla europejskich satelitów kosmicznych.
Nie znamy daty rozpoczęcia sprzedaży modelu SightPlus2. Jeśli jednak zaciekawił was ten produkt, możecie nabyć wersję pierwszą. Cena zakupu to $3.612 dolarów ale istnieje też możliwość miesięcznej subskrybcji za $66 dolarów.