I w końcu możemy podziwiać nowy headset od Sony w pełnej okazałości. Zaokrąglone kształty mają nam coś przekazać, a jego biały kolor oraz ogólny design nawiązują do najnowszej konsoli. No bo jak by miało być inaczej.

Sony długo kazało na siebie czekać, bo patrząc na konkurentów chyba są ostatnimi, którzy będąc już na rynku po taki długim czasie dopiero teraz “odświeżają” swój sprzęt. Ale już pierwsze komunikaty i wycieki specyfikacji dały do zrozumienia, że warto czekać na nowy zestaw Playstation VR2.

Co do samej specyfikacji to wygląda ona tak:

  • Rozdzielczość: 2,000 x 2,040 na oko (OLED, HDR)
  • Odświeżanie: 90Hz, 120Hz
  • FOV: 110 stopni
  • Podłączenie: USB-C (brak “breakout box”)
  • Śledzenie: inside-out
  • Kamery: 4 IR zewnętrzne, 2 IR wewnętrzne
  • Audio: port 3,5mm
  • Masa: nieznana

Pierwsze co charakteryzuje Playstation VR2 (headset jak i kontrolery) to ich nietypowe, obłe kształty. Kontrolery wydają się być wyciętymi fragmentami kuli, a sam headset aż zachęca do użycia dając wrażenie olbrzymiego pola widzenia, jego krzywizna bardzo głęboko nachodzi na boczną część. Efekt ten jest jak najbardziej zamierzony i posiada swój przekaz. Headset miał nawiązywać do przestrzeni w pełnych 360 stopniach w jakie zanurza się użytkownik po ich założeniu. A co ciekawe pole widzenia jest większe “jedynie” o 10 stopni w porównaniu do pierwszej generacji.

Niestety przyjemność ograniczona tylko dla posiadaczy PS5

Sony bardzo duży nacisk położyło na ergonomii w używaniu. Chwali się przede wszystkim znakomitym rozkładem masy pomiędzy przednią, a tylną częścią headsetu. Mamy do czynienia ze sprzętem kablowym więc nie ma co liczyć na niwelowanie masy poprzez zamontowanie z tyłu baterii.

Producent zrównoważył wagę całego zestawu, który zawiera regulowany pałąk (znany z poprzedniej generacji oraz innych konstrukcji), który można dostosować, aby dopasować całość do naszej twarzy (bliżej lub dalej).

We also created a slimmer design with a slight weight reduction – even with the new added features such as the new built-in motor for the headset feedback. It was quite a challenge to create a slimmer design with new features added to improve upon our first headset, but our design and engineering teams proved this could be possible when we saw the final design!

Hideaki Nishino, Sony

Redukcja masy może wydawać się trywialna, ale pamiętajmy, że wersja Playstation VR2 otrzymała sporo nowych komponentów. Wśród nich kompletnie nowy system śledzenia, inside-out oparty na czterech kamerach. Możemy już zapomnieć o przestarzałej kamerze PS Eye, dzięki której nasze ruchy w przestrzeni były śledzone. Dodatkowo zestaw posiada dwie kamery wewnętrzne służące śledzeniu naszego wzroku.

Największe zmiany jakie zaszły to rozdzielczość oraz system śledzenia, dzięki czemu PSVR2 może stać się naprawdę bardzo przyjaznym kompanem wszelkich zabaw. Pod jednym warunkiem… że uda wam się kupić konsolę PS5. Niestety Sony nie przewidziało wstecznej kompatybilności więc nie podłączymy zestawu PSVR2 do starszych konsol.

Cena Playstation VR2 do tej pory nie została ujawniona, a ich dostępność w sprzedaży planowana jest na przełomie Q3 i Q4 tego roku. W sam raz na prezent pod choinkę.