Od kilku dni wrze w sieci po publikacji zdjęć nowej konsoli od Sony. To czy nowy design każdemu przypadnie do gustu jest kwestią dyskusyjną. Ale to co siedzi w środku już nie. Dodatkowo ma posiadać pełne wsparcie dla PSVR.

Czas spekulacji i domysłów właśnie się zakończył. Od roku czasu, kiedy Sony ogłosiło prace nad piątą generacją swojej konsoli wszyscy fani VR czekali na informacje “co dalej?”. Nie było jasne czy czeka nas kompletnie nowy headset czy jednak Sony zdecyduje się na wsteczną kompatybilność. Aczkolwiek z drugiej strony pozostawienie starego modelu PSVR dla co poniektórych będzie nie do przyjęcia. Gogle Playstation technologicznie są dosyć mocno z tyłu.

Playstation 5

Jak powiedział jeden z przedstawicieli firmy, nowa konsola będzie miała pełne wsparcie starego headsetu PSVR. Ale to nie wszystko, bo także gry z konsoli PS4 będą działać na PS5. I to uważam za olbrzymi plus i krok do przodu w kwestii zmiany generacji konsol.

Niejasne komunikaty

Cała sytuacja nie była do końca jasna. Wydaje się jakby jednak Sony planowało wypuszczenie wraz z PS5 nowego headsetu. Od mniej więcej roku czasu, kiedy rosły plotki i spekulacje dotyczące środowiska PS5, Sony do końca nie przyznawało się czy konsola będzie kompatybilna z PSVR czy nie. Dodatkowo do sieci wyciekło sporo informacji sugerujących, że firma pracuje nad nowym zestawem do VR. Ziarnko do ziarnka i mamy cały obraz sytuacji. Jak się okazuje mylny.

Co ciekawe na dzień dzisiejszy jedyne, zapowiedziane produkcje na PS5 ze wsparciem VR nie są produkcjami natywnymi. Jak mówi przedstawiciel firmy, w dniu premiery przewidują posiadać około 4.000 gier starej generacji PS4 ze wsparciem PSVR.

PSVR
źródło: Playstation

Płynie więc zasadnicze pytanie. Jak długo fani wirtualnej rzeczywistości na konsoli PS5 będą czekać na odświeżenie ich sprzętu. PSVR to konstrukcja z 2016 roku. Jak można łatwo zauważyć w przypadku sprzętu PC tego typu gogle są już wycofywane (chociażby pierwsze HTC) lub dawno zastąpione nowszym modelem (HP WMR na Reverb).

Specyfikacja konsoli PS5 napawa olbrzymim optymizmem, bo będziemy mieli potężny sprzęt z przeogromną mocą. Idealnie do zastosowań VR. Ale obawiam się, że stara generacja PSVR może być tutaj już niewystarczająca.

wsparcie_patronite