Rewolucja technologii XR to tylko wycinek tego czego jesteśmy świadkami. Ludzkość zaczyna ponownie eksplorację przestrzeni kosmicznej. NASA rozpoczęła, SpaceX ciągnie, a Boeing nie chce zostać w tyle. Bierze się do roboty i wchodzi we współpracę z Varjo przy projekcie Starliner.

W czasach pierwszych podróży kosmicznych człowieka, do treningów używano symulatorów podobnych do tych jakie stosowane są w lotnictwie. Używa się ich do dnia dzisiejszego, ale na horyzoncie pokazują się już rozwiązania oparte o technologię wirtualnej rzeczywistości. I nie ma co ukrywać, że absolutnym liderem jest fińskie Varjo. Z ich sprzętu korzystają największe firmy tj. Volvo, Audi czy Siemens. Posiadają oni dwa asy w rękawie, których nie ma żaden inny producent sprzętu XR. Boeing postanowił je wykorzystać.

Varjo

We are proud to be delivering the technology that is pushing industrial training applications to their furthest reaches – even to space. With our devices, astronauts can see and virtually interact with the switches and control panels inside their Starliner capsule and read the real-time data on their crew displays. Advancements like this have the potential to transform the way any pilot is trained.

Niko Eiden, CEO Varjo

Program Starliner jest rozwijany we współpracy z NASA. Pierwszy, korporacyjny astronauta firmy i dowódca statku kosmicznego Starliner, Chris Ferguson, wkrótce zacznie regularnie korzystać z systemu szkoleniowego Varjo VR w ramach przygotowań do programu Flight Crew. Programu, który będzie pierwszą misją Starliner z udziałem ludzi na pokładzie.

Varjo dzięki technologii Bionic Display umożliwia na osiągnięcie największej rozdzielczości w goglach VR. Model VR-2 oferuje rozdzielczość 4K na oko, ale nie to jest tutaj najważniejsze. Zagęszczenie jest na poziomie 40 PPD co jest absolutnie fenomenalnym wynikiem. A wszystko to dzięki dzielonemu ekranowi. Ultrawysoka rozdzielczość dostępna jest jedynie w samym środku pola widzenia. Pozostała część pola peryferyjnego ma obniżoną rozdzielczość. To pozwala także na ograniczenie potrzebnej mocy do obsłużenia takich wartości ekranu.

varjo-pro-headset-ultraleap-tracking
Varjo

Drugim asem w rękawie jest możliwość korzystania z technologii AR/MR przy wykorzystaniu tego samego sprzętu. Gogle VR stają się jednocześnie headsetem MR co w połączeniu prowadzi do niesamowicie wysokiej immersyjności doświadczeń.

Kosmonauta z kosmiczną technologią

Varjo twierdzi, że każdy element ich sprzętu pomoże w szkoleniu nawet najbardziej wymagających i krytycznych pod względem bezpieczeństwa procedur lotów kosmicznych. Należy do nich między innymi dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, które będą przeprowadzane w VR. Co więcej, system rozszerza program szkolenia astronautów, umożliwiając użytkownikom szkolenie podczas dwutygodniowej kwarantanny, która ma miejsce w kwaterach załogi astronautów przed startem. Ale o zaletach technologii VR w trakcie pandemii pisaliśmy dziesiątki razy i praktycznie staje się to już normą.

Starline

Więcej na temat tej współpracy firmy Boeing i Varjo przeczytać na blogu fińskiego producenta.