Tak jak w przypadku każdego sprzętu (nie tylko VR), tak w przypadku trzeciej generacji Quest Meta oferuje sporo dodatków. Część z nich może jest trochę na wyrost, ale jeśli często używacie headsetu to warto się nad co poniektórymi pochylić.
Za nim jednak przejdziemy do dodatków, zobaczmy co otrzymujecie już w pudełku razem z samym headsetem Quest 3. Każdy zestaw jest wyposażony w standardową czarną nakładkę do twarzy, dwa kontrolery Touch Plus z dwiema bateriami AA, kabel do ładowania typu C o długości 1 m i adapter do gniazda ładowania typu C. Całkiem sporo i praktycznie jest to już standard jaki znamy z wcześniejszych edycji. Ale oficjalnie można zestaw ten powiększyć o kilka przydatnych rzeczy.
Head strap
Praktycznie każda osoba mająca do czynienia ze sprzętem VR od dłuższego czasu i spędza z nim godziny, pierwsze czego szuka to właśnie porządnego head strapa.
Pierwszą rzeczą o jakiej trzeba w tym przypadku wspomnieć to brak wstecznej kompatybilności oryginalnych strapów. Niestety, jeśli macie Elite Strapa z wersji Quest 2 to nie będzie on pasował do wersji Quest 3. Tutaj dałbym minusa dla Mety, bo jednak kupowanie co rusz tych samych akcesoriów, ale do różnych wersji, w dzisiejszych czasach jest niedopuszczalne. Jeśli jednak zakupiliście np: BOBOVR M2 do Quest 2 to czeka Was niespodzianka. Firma pracuje nad adapterem do modelu Quest 3. Będzie zatem troszkę taniej. Nowy, oryginalny strap wygląda na solidniejszy, z kółkiem do regulacji wielkości. I teraz w zależności czy zdecydujecie się na wersję z dodatkową baterią czy nie, cena oscyluje od $69 dolarów (bez battery packa) do $129 (z battery packiem).
Walizka
Osobiście byłaby to pierwsza rzecz jaką bym zakupił. Chyba, że wasze headsety przebywają tylko w jednym miejscu i spokojnie leżą na półce czy biurku. W moim przypadku mobilność to “must have”.
Oficjalna cena Meta to $69, czyli całkiem przyzwoicie. Na chwilę obecną zamienników brak.
Stacja dokująca
Podobnie jak w przypadku walizki, na dzień dzisiejszy dostępna stacja dokująca oferowana jest przez Meta.
Kontrolery standardowo wyposażone są w baterie AA. Jeśli zdecydujecie się na zakup stacji dokującej, wraz z nią otrzymacie zestaw akumulatorów litowo-jonowych. Zastępujecie nimi baterię i możecie korzystać z pełnej opcji stacji. Inną kwestią jest samo przechowywanie zestawu. Mając taką stację służyć może jako całkiem sympatyczny stand. Oficjalna cena to $129 dolarów.
Soczewki korekcyjne
Przydatne dla tych którzy jednak muszą używać okularów korekcyjnych w trakcie korzystania z headsetu.
Jeśli używaliście szkieł korekcyjnych z Quest 2 to jest dla Was dobra informacja. W modelu Quest 3 nie będzie konieczności korzystania ze specjalnej nakładki dystansowej. Co do samych szkieł, Meta współpracuje z firmą Zenni. W ramach programu Made for Meta dostarczają soczewki korekcyjne do wszystkich modeli headsetów od Mety. Standardowy zestaw soczewek kosztuje $50 dolarów. Są wyposażone w powłokę odporną na zarysowania, antyrefleksyjne, wodoodporne i olejoodporne. W zestawie otrzymacie też ściereczkę z mikrofibry i etui.
Jeśli jednak jest to dla Was zbyt wygórowana cena, VR Rock oferuje soczewki od $25 wzwyż. Jeszcze w tym miesiącu VR Optician będzie również sprzedawał soczewki na receptę, choć ich cena nie jest obecnie znana.