Teatr immersyjny to zupełnie inny sposób podejścia do opowiadania historii niż ten znany nam na codzień. Nie bazuje on na klasycznym podziale na scenę i widownię, ale wprowadza uczestników do centrum opowiadanej historii, sprawiając, że stają się wręcz jej częścią. Wczoraj Punchdrunk wraz z Niantic Labs ogłosili współpracę nad tym ciekawym formatem rozrywki, który ma zostać rozbudowany o elementy AR, w których twórca Pokemon Go ma niebagatelne doświadczenie.

Niantic – gry i nie tylko

Niantic Labs szerokiej publiczności jest znany głownie z produkcji gier AR takich jak Pokemon Go czy Harry Potter: Wizards Unite. Gry dostępne są na urządzeniach mobilnych i wraz z premierą stały się wręcz twarzą rewolucji AR mającej miejsce na platformach iOS i Android. Bazują one głównie na geolokalizacji, zmuszając nas do ruszenia się nieco i odkrywania zbudowanego dla nas świata w pełnym ruchu. Teraz przyszedł czas na teatr.

Niantic Labs nie ogranicza jednak wizji swojej działalności jedynie na wydawaniu gier AR. Zespół postawił sobie o wiele ambitniejsze zadanie. Zadanie stworzenia Platformy AR, pozwalającej na tworzenie doświadczeń AR osadzanych w otaczającym nas świecie i dostępnych dla wielu użytkowników jednocześnie. Platforma ta pozwalać ma na tworzenie nowych światów i opowiadanie historii w zupełnie innym formacie niż ten znany nam z tradycyjnych mediów.

Niantic Labs AR platform
Punchdrunk – zupełnie inne podejście do teatru

Punchdrunk z drugiej strony ma absolutnie innowacyjne podejście do opowiadania historii na deskach teatru. Odchodzi od liniowego sposobu budowania fabuły i pozwala swoim uczestnikom sukcesywnie ją odkrywać w swoim tempie. Teatr immersyjny sprawia, że widzowie biorą bezpośredni udział w wydarzeniach. Czasem wchodząc nawet w interakcję z aktorami czy rekwizytami na scenie. Tworzony przez studio format jest rozwijany od wielu lat. Ich najbardziej rozpoznawalnym dziełem jest sztuka “Sleep no more” wystawiana w Nowym Yorku od 2011 roku.

Praca w teatrze immersyjnym.
Niantic Labs i Punchdrunk nawiązują współpracę

Dwie wyżej wymienione firmy postanowiły nawiązać współpracę. Tworząc na co dzień zupełnie różne formaty rozrywki łączy ich jedno – innowacyjne podejście do opowiadania historii. Immersyjnie, angażująco i przede wszystkim nieliniowo. Wyniki ich prac będą na pewno bardzo ciekawe. Dodanie elementu technologicznego oferowanego przez twórcę Pokemon GO do już dość ciekawego formatu teatru immersyjnego budowanego przez Punchdrunk sprawi, że historie będą mogły zostać zdecydowanie bardziej rozbudowane i opowiadane w szerszym spektrum. Pojawić się będą mogły w nich elementy, łamiące znane nam prawa fizyki czy logiczne myślenie. Firmy zapowiedziały współpracę nad kilkoma projektami. Mamy nadzieje, że owoce tej pracy zobaczymy już niedługo.

Niantic Labs – garść nowości

Przy okazji ogłoszenia współpracy z Punchdrunk, Niantic Labs ogłosiło też garść informacji dotyczącej ich bierzących projektów. Niantic pracuje aktualnie nad ponad 10 nowymi tytułami. Jednym z ciekawszych projektów jest Catan: World Explorers, adoptujący popularną grę planszową do środowiska AR. Co ciekawe firma eksperymentuje nie tyko z urządzeniami mobilnymi, ale również z okularami AR. Przypomnijmy, że w grudniu 2019 roku Niantic Labs wraz Qualcomm zapowiedziały współpracę nad referencyjnym design’em platformy okularów AR opartej o Snapdragon XR2. Jest to jednocześnie ciekawy sygnał, że okulary AR przestają już być pieśnią przyszłości. Kolejne firmy starają się sprawić, aby pojawiły się one w naszych rękach jak najszybciej.