Meta Quest Pro, czy jak kto woli, Project Cambria ujrzy światło dzienne już w październiku. Wiedzieliśmy jedynie tyle, że ma to nastąpić w tym roku, ale ze słów Marka Zuckenberga wynika, że będzie to już lada chwila.

Szef Meta brał udział w nagraniu podcastu na którym wyraźnie powiedział co i kiedy nas czeka.

For the next device that’s coming out in October, there are a few big features.

Joe Rogan Podcast

Tym samym data została ujawniona. Jednakże Mark tak dobierał słowa, aby nie wyjawić jak faktycznie będzie nazywał się nowy headset. Na chwilę obecną balansujemy pomiędzy nazwami ‘Pro’, a ‘Cambria‘. Zestaw ten ma być kompletną rewolucją, jeśli chodzi o headsety standalone. Zacząć należy od technologii passthrough, która tym razem będzie w pełnym kolorze co otworzy kompletnie nowe doświadczenia na pograniczu technologii rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości.

cambria

The one you’re talking about, basically social presence, and the ability to now have eye contact in virtual reality, have your face be tracked so that way your avatar is not just like this still thing, but if you smile or if you frown or if you pout—or whatever your expression is—to actually have that, in real time, translated to your avatar… obviously our facial expressions are […] huge; there’s more nonverbal communication when people are with each other than verbal communication.

Joe Rogan Podcast

Co najciekawsze, do dnia dzisiejszego nie mamy potwierdzenia pełnej specyfikacją z jaką możemy się liczyć. Z zapowiedzi Marka wynikać może jedynie, że zestaw wyposażony będzie w:

  • system śledzenia wzroku
  • optykę typu ‘pancake’
  • kamerę RGB dla passthrough

Reszta to jedynie domysły tj. procesor XR2, rozdzielczość na poziomie 2.160 x 2.160 na oko czy ilość pamięci.

Jednak najważniejszą kwestią jest cena. I tutaj wiemy więcej, ale niestety nie jest to dobra wiadomość. Już parę tygodni temu Meta ogłosiła, że nowy headset będzie wyceniany na dużo więcej niż $800 dolarów. Zatem nie będziemy już mieli do czynienia ze sprzętem typu ‘casual’, a raczej czymś stricte PRO.