Po wielu miesiącach zawirowań i niewiadomych, firma Meta 2 powstaje jak feniks z popiołu. Firma praktycznie przestała istnieć co było złą wiadomością dla posiadaczy ich sprzętu. Od dzisiaj Meta 2 znana jest jako Meta View.

Meta View to nowo założony startup. Założyciele weszli w posiadanie praktycznie całego zaplecza byłej firmy Meta 2. Nie jest do końca jasne w jakich okolicznościach do tego doszło, ponieważ kilka miesięcy temu firma informowała o całkowitej sprzedaży firmom zewnętrznym, dorobku Meta 2. Kolejną interesującą informacją jest osoba, która stoi za całym przedsięwzięciem, a mianowicie Jay Wright.

Jay Wright jest twórcą potęgi silnika Vuforia. Jeszcze pracując w Qualcomm rozpoczął prace projektowe. Kolejne 10 lat poświęcił na rozwój silnika technologii rozszerzonej rzeczywistości, który dzisiaj jest częścią oprogramowania Unity3D. Jego zadaniem w Meta View jest obranie kierunku rozwoju firmy. Nie jest do końca jasne czy firma będzie kontynuować rozwój jaki założyła sobie Meta 2 oraz co zamierza w najbliższym czasie.

Ciekawe jest to, że w żadnych materiałach prasowych nie znajdziemy informacji o losach byłego, głównego założyciela firmy, Merona Gribetza. Nie mamy też żadnych informacji na temat jego ewentualnego stanowiska w nowo powstałym startupie.

meta2-onhead

Dobre początki

Okulary Meta 2 miały swoją premierę w 2017 roku. Kosztowały wtedy w granicach $950 dolarów co stanowiło olbrzymią konkurencję w stosunku do Hololens. Jednak początki firmy sięgają niemalże 2012 roku. To wtedy zaczęto prace nad sprzętem. Z informacji prasowych jakie wydał nowo powstały startup wynika jasno, że nie będzie prowadzona dalsza sprzedaż sprzętu. Jednak wszyscy posiadacze, którzy już go nabyli mogą spać spokojnie. Wsparcie będzie cały czas funkcjonować. Można z tego wywnioskować, że firma ma w planach kompletnie nowy projekt i nie chce angażować się w prace nad produktem, który na dzień dzisiejszy odstaje od konkurencji. Pamiętać należy, że całkiem niedawno firma Lenovo ogłosiła swoje pierwsze okulary MR. Na rynku robi się więc gęsto.

W zeszłym roku Meta 2 przeszła kryzys spowodowany brakiem finansowania ze strony głównego, chińskiego udziałowcy. Miało to także związek z sankcjami jakie nałożył rząd Stanów Zjednoczonych na Chiny. Podejmowali wiele prób ratowania firmy, poprzez znalezienie innego źródła finansowania, niestety zmuszeni byli ogłosić upadłość. Cały majątek firmy, w którego skład wchodziły działy rozwojowe, został sprzedany różnym podmiotom. Co ciekawe brała w tym udział firma, której założycielem jest ojciec Billa Gatesa. Jednak jak się okazuje udało się zebrać wszystkie dokonania firmy w jedno miejsce i reaktywować cały projekt. Firma dzisiaj mieści się w San Mateo w Kalifornii, ale także posiada biura w Tel-Aviv i San-Diego.