Całkiem niedawno pisaliśmy o dalszych planach Sony, względem gogli wirtualnej rzeczywistości PSVR. Dzisiaj już wiemy, że jeśli takowe się pojawią to nie ma co liczyć na ich premierę wraz z nową konsolą PS5.

Od kilku miesięcy słychać wyraźne głosy o premierze nowej konsoli PS5. Jeszcze nie w tym roku, ale najprawdopodobniej w przyszłym roku, odbędzie się jej premiera. Wraz z nią pojawiły się pytania jaka przyszłość czeka gogle PSVR. Sony zapewniło, że obecne na rynku PSVR będzie kompatybilne jednocześnie z wersją konsoli PS4, jak i PS5. Wiele osób z pewnością ucieszył ten stan rzeczy. Jednak patrząc na datę ich premiery, a było to w 2016 roku, nie trudno odnieść wrażenie, że w chwili premiery konsoli PS5 będą one już reliktem.

Portal Cnet dotarł do informacji podawanych przez jednego z szefów działu R&D firmy Sony. Według niego prace nad nowy goglami VR są prowadzone. Tym samym firma zdaje sobie sprawę z konieczności doścignięcia konkurencji. Jednak podkreśla, że na pewno nie zobaczymy ich wraz z premierą nowej konsoli. Nie jest w stanie określić nawet przybliżonej daty, kiedy będziemy znali więcej szczegółów.

There’s no reason for us to coincide it with a new console. (…) From the point of view of the consumer, to be bombarded with many many things — oh, you have to buy this, you have to buy that — is a message that we don’t want to send. In some ways, it’s good to have a little breathing space between those things. Dominic Mallinson

Ciężko się nie zgodzić z takim podejściem. W chwili obecnej sprzęt VR to tylko czubek góry lodowej. Potrzeba do tego także odpowiedniego sprzętu. A nie wydaje nam się, że w przypadku premiery nowych gogli PSVR 2, Sony byłoby w stanie zachować wsteczną kompatybilność z konsolami PS4. Byłoby to nielogiczne nawet z punktu widzenia marketingowego. Skończyło by się to tak jak to opisuje Mallinson. Wiele osób musiało by porzucić starą konsolę i stare PSVR na rzecz nowych. I to w jednym czasie.

Sony wszystko planuje

Jednak jest mało prawdopodobne, że na wysokich szczeblach nie mówi się o dacie premiery PSVR 2 (a może inaczej będą nazwane). Od 2016 roku zyskuje na popularności, i Sony dobrze zdaje sobie z tego sprawę. Widzi także co dzieje się na rynku, jednak spowolnienie działania może mieć związek z brakiem zaangażowania największego konkurenta, XBox’a. Tutaj Microsoft wyraźnie zaznaczył, że nie planował i nie planuje wejścia na rynek VR. Firma z Redmond ma własne plany względem technologii, od Mixed Reality i Hololens 2 zaczynając, a kończąc na całej platformie Windows Mixed Reality, w którą angażują się najwięksi producenci sprzętu.

Reasumując, na gogle PSVR 2 będziemy jeszcze czekać. Ale może nie jest też to zły sygnał. Konkurencja przeciera szlaki, a Sony zbiera dane. Może to skończyć się sprzętem, który podbije rynek.