Wszystko na to wskazuje, że zapowiedź nowej wersji okularów Magic Leap ogłoszona przez nową CEO była prawdą. ML ogłosiło właśnie, że wchodzą w partnerstwo z AMD. A to świadczy o chęci wykorzystania ich układów do zasilania sprzętu. Czy rzucają rękawice firmie Qualcomm?

Po dosyć długiej i słabej obecności na rynku oraz wielu perturbacjach wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Magic Leap nabiera wiatru w żagle. Oczywiście za wcześnie na fanfary, ale kolejne kroki podejmowane przesz Peggy Johnson idą chyba w dobrym kierunku. Firma świadoma jest postępu jaki dokonał się w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Miesięcy, kiedy ML walczyło o przetrwanie i pozostanie na powierzchni. Czas ten jest nie do odzyskania. Dlatego zdecydowali się na ruch, który popchnie rozwój nowego sprzętu ostro do przodu.

Czy to pójście na skróty? Bynajmniej. Od ponad 10 lat zajmują się tą technologią i chyba na palcach u jednej ręki można policzyć firmy, które mogą im dorównać wiedzą. Inną sprawą są złe decyzje marketingowe, które doprowadziły firmę na skraj bankructwa. Złe decyzje lub zbyt ambitny plan – tutaj można by polemizować. Wykorzystanie już gotowych komponentów oraz partnerstwo z takim gigantem jak AMD może świadczyć, że ML gotowy jest na kolejny “magiczny skok”. Magic Leap poszukiwał dostawcy układu SOC (system on chip). Zależy im na połączeniu układu CPU i GPU wraz z układem ML (w tym przypadku chodzi o machine learning). To oznacza dużą wydajność przy mniejszych nakłada energii. A to znowu przekładać się będzie na dłuższy czas pracy urządzenia.

We have a shared vision with Magic Leap to shape the future of computing and transform the way enterprises worldwide work and interact with each other and their customers (…) We started this journey together several years ago to co-innovate on computer vision and build the best semi-custom technology for AR.

Jack Huynh, Vice President, AMD
Qualcomm vs AMD

Obecne na rynku google Mixed Reality czy okulary AR muszą cechować się wydajnością. Potrzeba sporej mocy, aby doświadczenia były naprawdę dobre, realistyczne i płynne, ale to wiąże się z nakładami energii. Stąd cały czas trwają poszukiwania układów mobilnych, które spełnią oba te warunki. Na dzień dzisiejszy istnieje już taki: Qualcomm XR2. Specjalnie zaprojektowany dla technologii XR (wykorzystywany już w headsetach VR) ma gwarantować najwyższą jakość przy jak najmniejszym poborze energii.

Jak widać AMD także ma chrapkę na kawałek tortu. Jest to dla nich olbrzymia szansa, aby stanąć w szranki z Qualcomm. W przypadku sukcesu ML2 (roboczo można tak nazwać kolejna iterację sprzętu od Magic Leap) rynek będzie posiadał zdrową konkurencję co oczywiście pozytywnie wpłynie na dalszy rozwój.