Jedno z najbardziej kontrowersyjnych posunięć Meta właśnie ma swój finał. Od dzisiaj nie potrzeba już posiadać konta Facebooka aby cieszyć się rozrywką na headsecie Meta Quest. Firma wprowadza konta Meta. Ale czy tak naprawdę wiele się zmienia?

Temat ten od samego początku był kontrowersyjny i szeroko komentowany. Łączenie wolności korzystania ze sprzętu z posiadaniem konta na portalu społecznościowym łamało nawet prawo w wielu krajach. Stąd od kilku miesięcy Meta zapowiadała zmiany jakie nastąpią. I o to w dniu dzisiejszym zostają one urzeczywistnione. Ale jeśli się tak głębiej zastanowić, czy aby na pewno wiele się zmieniło? Aby korzystać ze sprzętu Meta Quest dalej musicie posiadać “jakieś” konto i być w systemie. A to będzie solom w oku jeszcze przez długi czas.

Our new Meta account structure gives you more flexibility and control, letting you choose how you do and don’t show up—and whether Facebook and/or Instagram is part of your experience in VR and other surfaces where you use your Meta Horizon profile.

Meta Blog

W zależności od tego czy jesteście nowym użytkownikiem czy już zalogowanym na swoim koncie Facebook’a, ścieżka postępowania się różni.

Zalogowani kontem Facebook lub Oculus

Jeśli należycie do grupy osób, które już od dłuższego czasu cieszą się headsetem Meta, prawdopodobnie jesteście zalogowani na dwa sposoby. Albo poprzez swoje konto Facebook albo poprzez konto Oculus. W obu przypadkach przejście na konto Meta jest podobne. Po otrzymaniu aktualizacji zostaniecie poproszeni o odwiedzenie strony:

Tam utworzycie swoje nowe konto Meta i będziecie mieli opcję usunięcia obecnie posiadanego konta.

Nowi użytkownicy

Tutaj sprawa jest bardziej złożona, ale tak naprawdę schemat konfiguracji swojego profilu na Quest nigdy nie był “prosty”. Pierwszą rzeczą, którą musicie zrobić, to pobrać oficjalną aplikację mobilną Oculus na urządzenie z systemem iOS lub Android. Po włączeniu headetu otrzymacie unikalny kod, którego należy użyć do sparowania urządzenia z aplikacją. Następnie zostaniecie poproszeni o zalogowanie się za pomocą konta Facebooka, Instagram lub utworzenie nowego konta Meta za pośrednictwem omijając potrzebę korzystania z mediów społecznościowych.

Zegar tyka i skończy tykanie 1 stycznia 2023 roku. Więc jeśli chcecie bez problemu po tym czasie korzystać ze swoich urządzeń warto o tym pamiętać.