Pomimo swojej ceny oraz problemach z dostępnością, okulary Hololens są cały czas najbardziej pożądanym sprzętem technologii mixed reality. Microsoft stara się cały czas, aby tak pozostało i w związku z tym czeka nas bardzo ciekawa aktualizacja.

To już niemalże 1,5 roku od momentu, kiedy Microsoft pokazał nam kolejną wersje swoich okularów, Hololens 2. W porównaniu do wersji pierwszej mamy większe pole widzenia i wyraźniejszy obraz. Kontrast kolorów także został dosyć mocno podkręcony. Niestety pierwsze sztuki trafiające w ręce klientów nie były bez wad. Częstym problemem na jaki napotykali użytkownicy były kolorowe smugi powstające zazwyczaj na peryferiach pola widzenia. Dosyć mocno przeszkadzało to w użytkowaniu. Microsoft wziął chyba sobie mocno ten problem do serca, bo dosyć szybko rozpoczął działania w kierunku zlokalizowania problemu. Ale nie jest to łatwe, a wszystko za sprawą technologii jaka jest użyta.

hololens-2-screen-issue

Aby wyjaśnić naturę wyświetlaczy Hololens 2, Microsoft opublikował niedawno artykuł, w którym ujawnił, że pracuje nad ulepszeniami oprogramowania, aby poprawić jakość obrazu HoloLens 2. Dodatkowo możemy spodziewać się trzech nowych funkcji. Pracuje nad ulepszeniami kalibracji kolorów, nowym trybem czytania i funkcją automatycznego pozycjonowania oczu.

Automatyczne pozycjonowanie oczu

Funkcja ta umożliwia wykonywanie procedur kalibracji oka w tle bez angażowania w to użytkownika. Nie będzie on już musiał przeprowadzać kalibracji oczu, aby aktywna korekcja kolorów działała.

Kalibracja kolorów

Ta aktualizacja koncentruje się na wartościach kolorów ciemniejszych (na przykład ciemnoszarych). W tej chwili ciemniejsze kolory nabierają czerwonego odcienia. Ten problem występuje również, gdy cały wyświetlacz jest przyciemniony – cały wyświetlacz odbiera kolory czerwone. Ten problem jest wynikiem zbyt dużej aktywności w kanale koloru czerwonego. Firmie udało się scharakteryzować krzywe oświetlenia laserowego przy tych ciemniejszych kolorach i opracować procedurę kalibracji przez użytkownika. Rezultatem ma być większa dokładność kolorów w całym spektrum jasności. Nie zmieni to wyglądu białego tła przy pełnej jasności.

hololens2
Tryb czytania

Twórcy aplikacji mogą zrezygnować z większego pola widzenia wyświetlacza, na rzecz wyższej rozdzielczości kątowej. Ta cecha powoduje 30% zmniejszenie pola widzenia i odpowiadający mu wzrost rozdzielczości kątowej. Trwają prace nad wprowadzeniem tej możliwości do Mixed Reality Toolkit.

Czy te usprawnienia zwiększą atrakcyjność już i tak dosyć drogiego sprzętu? Nie spodziewałbym się lawinowego zwiększenia zainteresowania, ale z pewnością poprawa jakości obrazu poprawi komfort użytkowania.