Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać do tego, że wirtualna rzeczywistość + medycyna = sukces. Staje się to oczywistym faktem. Teraz jesteśmy na etapie dostosowywania wymogów technicznych do otoczenia. Dlatego też FundamentalVR otworzył się na gogle standalone, Oculus Quest czy Vive Focus Plus.

Trening czyni mistrza, mówi stare powiedzenie. Ale w przypadku chirurgów przeprowadzenie realnego treningu na żywym organizmie jest, mówiąc delikatnie, kłopotliwe i dosyć ryzykowne. Błąd popełniony przez ucznia może być fatalny w skutkach dla “petenta” leżącego na stole chirurgicznym. Stąd też duże zainteresowanie medycyny technologiami XR, zwłaszcza wirtualną i mieszaną rzeczywistością. FundamentalVR jest jedną z takich firm.

FundamentalVR to brytyjska firma technologiczna znana ze swojej platformy szkoleniowej nazwanej @HomeVR. Jest to narzędzie pozwalające na przeprowadzanie symulacji szkoleniowych w dziedzinie szeroko rozumianej chirurgii. Do tej pory narzędzie współpracowało z goglami VR wpinanymi do komputera PC. Ale nadszedł czas na dosyć duży skok i przejście do bardziej wygodniejszej formy doświadczenia VR jakim są gogle standalone.

Jak twierdzą autorzy w pracy chirurga liczy się absolutna swoboda ruchów. Dlatego korzystanie ze sprzętu VR “kablowego” wprowadzało pewien dyskomfort. Zastosowanie gogle Oculus Quest czy HTC Vive Focus Plus pozwoliło na zniwelowanie mniejszej zdolności do poruszania się w przestrzeni. Dodatkowo system ten został uproszczony i łatwiejszy do zaadaptowania w nowych przestrzeniach.

Sama aplikacja nie uległa zmianie, gdyż była ona platformowo niezależna. Wszystkie elementy interaktywne tj. narzędzia, otoczenie czy dźwięki są dokładnie te same.

Leveraging low-cost hardware, our multimodal platform allows medical institutions to take advantage of the proven benefits of surgical simulations at scale, and in ways that ensure the consistency of training delivery, and effectiveness of their curriculums.

Richard Vincent, CEO

Jeśli zainteresowało was “krojenie” pacjentów na stole i chcielibyście to wypróbować na swoim sprzęcie, musielibyście się zarejestrować na platformie Fundamental Surgery i zdobyć licencję. Krótko mówiąc nie jest “Job Simulator”.