Największym wyzwaniem stojącym przed twórcami wirtualnych światów jest stworzenie otoczenia jak najbardziej zbliżonego do rzeczywistości. Wymaga to od twórców masy czasu i wiedzy. Z pomocą może przyjść fotogeometria. Może nie zastąpi w 100% procesu twórczego ale widać, że na pewno go usprawni.

Więc czym jest ta cała fotogeometria? Jest to nic innego jak wykonanie serii (bardzo dużej serii) zdjęć fotogrametrycznych, tzw. fotogramów, i odtworzenie na ich podstawie kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w przestrzeni. W skrócie, na podstawie zdjęć tworzony jest obraz 3D. Z powodzeniem technologia ta wykorzystywana jest przy tworzeniu map czy geodezji. Potrzebna jest do tego odpowiednia kamera wielkoformatowa, która wyposażona jest w specjalny obiektyw pozbawiony aberracji.

W Polsce o fotogeometrii największy szum zrobił się wokół studia gamingowego Farm 51. Zdecydowali się oni na zastosowanie tej techniki, do stworzenia świata 3D, dla swojej produkcji Get Even.

Ja osobiście natknąłem się na produkt, który zaciekawił mnie najpierw recenzjami, do których podchodzę dosyć sceptycznie. Jednak moje obawy ulotniły się tak szybko jak tylko się pojawiły. Realities, bo o tej produkcji mowa (jest kategoryzowana jako gra, ale dosyć mocno nietypowa), użyła technologii fotogeometrii do odtworzenia przeróżnych zakątków naszego świata. Aplikacja współpracuje z najpopularniejszymi goglami VR (Oculus, HTC) oraz jest kompatybilna z platformą Windows Mixed Reality.

Dolina niesamowitości

Odwzorowanie rzeczywistych przestrzeni jest tak realne, że odnosi się wrażenie siedzenia w teatrze. Aktorzy tworzą całe nasze otoczenie, a my jesteśmy widzami czerpiącymi garściami doznania wzrokowe. Pierwsze co mi przyszło do głowy to określenie “Dolina niesamowitości“. Jest to pojęcie naukowe mówiące o wpływie np. animacji komputerowej na człowieka, które może doprowadzić do sytuacji nieprzyjemnego poczucia, a nawet wręcz odrazy. Potrafi ono być tak naturalne, że zaczynami panikować.

Czy zdjęcia 360 odejdą do lamusa ? Na razie bym się o to nie martwił, ale przypuszczam, że nadejdą ciężkie dla nich czasy. Aktualnie prezentujemy kilka zdjęć, które niestety nie oddają prawdziwego klimatu.

Fotogeometria - Realities/Steam
źródło: Realities/Steam
Fotogeometria - Realities/Steam
źródło: Realities/Steam
Fotogeometria - Realities/Steam
żródło: Realities/Steam
Fotogeometria - Realities/Steam
źródło: Realities/Steam