Dla jednych dobrze dobrany fotel znaczy wygodny, dla innych funkcjonalny, a dla pozostałych ma po prostu dobrze się prezentować. Czy mebel jest wygodny i funkcjonalny możemy stwierdzić jedynie namacalnie, ale już dobór jego wyglądu do otocznia nie koniecznie. Dla jednego z naszych klientów przygotowaliśmy demo pokazujące wykorzystanie technologii AR, w doborze odpowiedniego mebla.
Pisaliśmy już o wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości do wizualizacji elementów wirtualnych w naszym otoczeniu. Jest to świetna forma prezentacji produktu w naturalnych warunkach. Jak się zachowuje, prezentuje i czy w ogóle będzie spełniał nasze wymagania. W tym przypadku testujemy fotel. Niby prosty mebel, ale jednak wiele osób przywiązuje dość dużą wagę do niego.
Fotel to typowy mebel biurowy o najrozmaitszych kształtach, kolorach czy materiałach, z którego jest wykonany. Jego dobór często nie jest łatwy i podyktowany jest wieloma względami, od designu po cenę. Dlatego też to on znalazł się w naszym demie pomimo, że firma posiada w swoim asortymencie krzesła, kanapy, sofy czy dosyć spory wybór mebli modułowych. Sam proces posadowienia elementu jest podobny jak w przypadku innych przez nas wykonanych aplikacji. Na początku należy zeskanować powierzchnię podłogi, a następnie można już przystąpić do konfiguracji.
W aplikacji wykorzystujemy dwa modele foteli. Po wyborze interesującego nas kształtu, klikamy w ekran w miejsce, w którym chcemy aby się pojawił. W ten sposób mamy przed sobą wybrany model, lewitujący nad podłogą. Na początku fotel jest w trybie edycji, możemy zmienić jego obrót czy miejsce posadowienia. Po akceptacji, fotel opada na podłogę i w ten sposób zostaje posadowiony w wybranym miejscu. Dodatkowo, w jednym z modeli, mamy możliwość zmiany obicia poprzez wybór z menu kontekstowego, rodzaju tekstury.
Jeden fotel to mało?
Ilość wykorzystanych modeli w naszym otoczeniu jest nieograniczona. Można zaprojektować wnętrze małego gabinetu lub dosyć sporych rozmiarów salę konferencyjną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w obrębie jednej aplikacji można było korzystać z większej bazy mebli tj, krzesła, biurka czy innych elementów np. urządzeń elektronicznych czy szafek. Posiadając już tak dużą bazę jesteśmy w stanie zaprojektować i wyposażyć biuro, zanim znajdą się w nim pracownicy.
Czy to koniec z nudnymi katalogami?
Aplikacje pozwalające na tego typu aranżowanie przestrzeni, mogą być także wykorzystywane jako narzędzia sprzedażowe. Można zastąpić do tej pory wykorzystywane, typowe katalogi produktowe z wizualizacjami 3D, prostą aplikacją. Dzięki temu przedstawiamy klientowi nasz asortyment, ale dodatkowo mamy możliwość prezentacji produktu, niemalże na żywo.
Czy wizualizacja produktu jest taka ważna? Według Nas tak. Pisaliśmy o przeprowadzonych badaniach na osobach, które miały w planach zakup nieruchomości czy remont. 51% z nich nie zrealizowało planów ponieważ nie było w stanie wyobrazić sobie efektu końcowego. Wniosek jaki z tego płynie jest prosty i oczywisty. Wizualizacja AR (VR i MR także) pomaga podjąć decyzję, ponieważ pokazuje nam więcej niż jakiekolwiek zdjęcie.