Rynek sprzętu wearable wydaje się, że ma chwilę zadyszki. Jednak nie przeszkadza to firmie Form, zajmującej się wdrażaniem nowych technologii dla sportu. Wczoraj pokazali swój najnowszy sprzęt, okulary AR dedykowane dla pływaków.

Sport to świetny poligon dla testowania nowych technologii pomagających w analizie postępów. Mamy na rynku wiele zegarków/komputerów śledzących nasze trasy, spalanie kalorii czy służące do monitorowania organizmu. Jest jednak jeden sport, który nie posiadał sprzętu typowo dedykowanego. Mowa o pływaniu. Podstawowym wyposażeniem pływaka, oczywiście poza slipami, są okularki. I na tym elemencie skupiła się firma Form.

Zaprezentowała ona okularki, które wyposażone są w zintegrowany komputer. Dzięki niemu oprogramowanie może mierzyć całkowity, przebyty dystans, czy czasy poszczególnych długości basenów. Dodatkowo wykrywa i mierzy tempo pływania danym stylem oraz nawroty. I wydaje się, że nie jest to żadna nowość. Jest cała masa zegarków, które potrafią dokładnie to samo. Dodatkowo po sparowaniu z telefonem (ale także bez niego), potrafią wyświetlać sms’y, wiadomości, przypomnienia czy nawet odtwarzać muzykę. W przypadku zegarków możemy to zrobić dopiero po zatrzymaniu się i spojrzeniu w ich tarcze. W okularach wszystko mamy wyświetlane “przed” oczami.

 

Oczywiście będą one posiadały dedykowaną aplikację na system iOS i Androida. Będzie to niejako dziennik śledzący cały trening wraz ze wszystkimi danymi potrzebnymi do analizy, a także z opcją zmiany danych jakie mają się nam wyświetlać. Producent informuje, że okulary są wodoszczelne do głębokości 10 metrów, a bateria ma wystarczyć na 10 godzinny trening, więc całkiem sporo.

Dan Eisenhardt, założyciel firmy od 14 lat jest pływakiem startującym w zawodach. Jak twierdzi pomysł zrodził mu się z potrzeby posiadania danych telemetrycznych bezpośrednio w trakcie treningu, a nie po jego zakończeniu. W przypadku pływania była to jedyna opcja. Jednak sama idea zakiełkowała wiele lat temu kiedy technologicznie było to jeszcze nieosiągalne. Dzisiaj nie ma już praktycznie żadnych przeszkód, aby stosować ją w takiej dyscyplinie jaką jest pływanie.

Nie wiele wiemy na temat samej, zastosowanej technologii. Mamy nadzieje, że w najbliższym czasie będziemy posiadać trochę więcej informacji na ten temat. Same okularki mają być dostępne w sprzedaży już od 7 sierpnia. Jest także możliwość ich wygrania. Jednak w losowaniu mogą uczestniczyć jedynie mieszkańcy USA i Kanady.