Grupa VDC wykonała wielki test śledzenia, gdzie Cosmos wypadł blado, XTAL z NovBox oferują pancerny headset VR, a Ghost Pacer pozwoli trenować z własnym duchem. Do tego Vader Immortal trafi na PSVR w tym miesiącu, podobnie jak STRIDE. Uff jak gorąco…

E(X)p(R)esowy piątek 37

Ufff jak gorąco, pufff jak gorąco…. Tuwim wiedział co mówi. Więc zamiast siedzieć przed ekranem komputera w ten wakacyjny, gorący dzień wynocha nad wodę i się chłodzić. Ale za nim to zrobicie…

Cosmos najsłabiej jeśli mowa o śledzeniu

Popularne są porównania możliwości danego headsetu. Wartości takie jak rozdzielczość, pole widzenia czy odświeżanie są wartościami liczbowymi i dosyć łatwo je porównać. A co ze śledzeniem? Tutaj zaczynają się schody, bo dosyć ciężko jest wybadać dokładność tego parametru. Ale niemiecka grupa VDC (Virtual Dimension Center) postawiła sobie za zadanie wykonać wielki test porównawczy systemów śledzenia popularnych headsetów VR. Jak to zrobili?

Za cel postawili sobie ilościowe określenie dokładności wejściowej każdego z systemów śledzenia, mierzonej w milimetrach. Wykonano to poprzez przymocowanie każdego kontrolera do ramienia robota za pomocą adaptera. Wydrukowany model głowy został użyty jako wsparcie dla headsetu, podczas gdy ramię robota przesuwało kontrolery 50 razy między dwoma punktami na osi X, ustawionymi w odległości 50 cm od siebie lub na odległość ramienia.

Całość systemu kontrolowana była przez oprogramowanie oparte o OpenVR. Dane jakie uzyskali prezentują się tak:

źródło: VDC Fellbach / RoadToVR

Powyższe dane to uśrednione wyniki pierwszej pozycji najbliższej headsetowi. Największe wrażenie robią dwa słupki: Vive Cosmos oraz WMR. O ile drugi zaskakuje naprawdę dobrymi parametrami to ten pierwszy szokuje aż tak słabymi wynikami. Z ogólnego podsumowania wynika, że Vive Cosmos potrafi mieć błąd przekraczający nawet 5mm. To sporo. Vive w 2019 roku wydało kilka poprawek poprawiających śledzenie oraz cały system inside-out. Wynika z tego, że jednak cały czas gogle borykają się z problemami.

Ale posiadacze tego zestawu XTLA na problemy nie będą narzekać. Nawet w przypadku, kiedy ich gogle przejedzie czołg.

Pancerny XTAL

Szczerze to nie wiem, jak odbierać tą informację. Czy aby napewno rynek potrzebuje takiego produktu? VR nie jest jeszcze na tyle popularny, żeby używać go na poligonie czy w kopalniach. Ale skoro coś takiego powstało to widać, że jest taka konieczność.

NovBox (francuska firma oferująca walizki do przewozu i zabezpieczenia wszelkiego sprzętu) oraz XTAL, producent headsetu VR postanowili wypuścić na rynek pancerny zestaw XTAL NovBox.

XTAL NovBox
XTAL NovBox

Zdaniem obu firm produkt ten może stanowić narzędzie dla branży militarnej czy przemysłowej. Chodzi przede wszystkim o użycie go w miejscach, gdzie sprzęt “standardowy” najzwyczajniej nie podoła.

Co zawiera zestaw:

XTAL VR headset

  • Rozdzielczość 8K (2x4K, czyli 3840×2160 na oko)
  • FOV: 180 stopni
  • Wbudowany system śledzenia dłoni

Walizka Novbox PC z certyfikatem IP67

  • Procesor i7 9700K lub i9 9900K
  • Grafika: RTX 2080 Ti lub Quadro RTX 8000
  • Pamięć 32GB lub 64GB DDR4
  • Dysk od 512 GB SSD nawet do 4 TB SSD M2
  • Wbudowany monitor Full HD
  • Klawiatura z myszką

No powiedzcie sami czy to nie idealne rozwiązanie na wakacje? Jeśli leżąc na kamienistej plaży (o ile się da) zapragniecie zagrać w partyjkę swojej ulubionej gry na VR, nie ma problemu. A jeśli “przez przypadek” walizka wypadnie wam z ręki w czasie pakowania czy “przez przypadek” spadnie w głęboki kanion… bez obawy. Wytrzyma. Ale okulary Ghost Pacer też można zabrać na wakacje.

Bieganie z duchem

Szczerze to aż się dziwię, że pomysł ten powstał dopiero teraz. Nie ma nic lepszego jak partner do biegania, który zna i rozumie nasze tempo. Ciężko byłoby trenować z Usain Boltem, dla którego tempo przeciętnego człowieka na ziemi to nie bieg, a świński trucht.

Ghost Pacer pozwoli ci wybrać trasę i prędkość holograficznego awatara AR i ścigać się z nim w czasie rzeczywistym… w dowolnym czasie i miejscu. Oprócz rywalizacji z partnerami treningowymi na żądanie, możesz także rzucić wyzwanie innym użytkownikom Ghost Pacera, a także ścigać się ze sobą, wracając do starych treningów.

Oj coś mi się wydaję, że pandemia COVID-19 przyspieszyła chyba prace nad tym projektem. O tym samym mówi CEO w wywiadzie dla serwisu VRScout:

It’s hard to speculate, but it seems the coronavirus pandemic has accelerated a preexisting trend of the average work schedule becoming more flexible and including options for telecommuting. As schedules become more varied the need for on-demand fitness technology will grow, and we are aiming squarely at meeting that need for runners.

AbdurRahman Bhatti, Ghost Pacer CEO

Mamy tutaj do czynienia z zamkniętym ekosystemem. Z jednej strony oprogramowanie, a z drugiej sam sprzęt Okulary ważą około 90 gramów i wyglądają dosyć topornie. Oczywiście AbdurRahman twierdzi, że są one najwygodniejsze ze wszystkich okularów AR/MR dostępnych na rynku. A co ma innego powiedzieć.

Jeśli chcecie je mieć musicie podbić kwotę zbiórki na serwisie Kickstarter. Cel to $25.000 dolarów, a już go dawno przebili. Także są duże szanse, że projekt ujrzy światło dzienne

GRYziony weekend

Wszyscy fani świata Star Wars i PSVR!!! Włączcie stopery, zegarki, liczniki, klepsydry…. możecie śledzić nawet fazy księżyca. Wszystko co pozwoli Wam odliczyć czas do premiery Vader Immortal na PSVR, która będzie miała miejsce w tym miesiącu. Sony Interactive Entertainment potwierdziło, że gra ta trafi na konsole PS w sierpniu.

Ale to nie wszystkie nowości na ten sierpniowy, wakacyjny miesiąc. STRIDE, produkcja mocno wzorowana na hicie Mirror’s Edge trafi w ręce graczy jako Early Access. Ta produkcja jest bliższa memu sercu, bo nad Mirror’s Edge spędzałem całe godziny. Klimat parkour i niesamowite akrobacje połączone z walką wprawiały mnie w dobry nastrój.

Mam jedynie nadzieję, że udało im się nie tylko podtrzymać poziom ME, ale także wykorzystali potencjał VR.

A teraz Z DOMU i korzystajcie z WAKACJI!!!