Dzisiaj trochę o modzie dzięki marce Prada, Ford projektuje za pomocą VR, Qualcomm ogłasza nowe chipsety klasy “VR”, a dwie Panie szkolą za darmo z zakresu ochrony przed COVID-19. Na koniec nowa mapa Pistol Whip i ciekawy Escape room. JEST MOC!

E(X)p(R)esowy piątek 30

AWE 2020 trwa w najlepsze. Jak z magicznego cylindra firmy wyciągają kolejne nowości w branży. Z jednej strony sprzęt, z drugiej strony oprogramowanie. Czy to czas na świętowanie sukcesu branży? Nie. Ostatnio prowadziłem ciekawą dyskusję na jednym z portali społecznościowych. Mój rozmówca uważał, że ta technologia nawet za 10 lat nie ma szans na wypłynięcie do mainstreamu. Narzekał na potrzebę posiadania dobrego sprzętu PC, na gabaryty samych gogli i niewygody użytkowania. Oczywiście ciężko się nie zgodzić z tymi argumentami. Ale miałem na to jedną odpowiedź, po której mój rozmówca zakończył naszą wymianę zdań:

Telefony komórkowe potrzebowały ponad 30 lat, aby znaleźć się tam, gdzie dzisiaj. I nikt nie wątpił w ich przyszły sukces. VR tak naprawdę rozpoczęło swoją podróż mniej więcej w 2014-2016 roku. Aż ciarki po plecach mi przechodzą, jak sobie pomyślę, ile jeszcze rzeczy przed nami.

Ale skończmy z tymi dywagacjami i zajmijmy się piątkiem. Zaczynamy modowo.

PRADA sięga po 360

Czy szukacie już nowych wzorów na tegoroczną jesień? Królować mają beże, salamandrowe żakiety, dodatki w postaci antracytowych przywieszek i buty w odcieniach łososiowych. Równie dobrze mógłbym pisać plan spektaklu baletowego. Na jedno by wyszło. Moda jest czymś czego zrozumienie jest dla mnie tak abstrakcyjne jak ogarnięcie tablicy Mendelejewa przez sześciolatka. Ale jeśli chodzi o wykorzystanie technologii XR w tej dziedzinie, już czuję się pewniej.

PRADA
PRADA

Prada wprowadza wirtualną rzeczywistość, czyli dosyć innowacyjny sposób prezentacji najnowszych trendów modowych. Dzięki temu przeżycie jest intensywne i wciągające. Oczywiście wszystko odbywa się przy pomocy materiałów video 360, których ja osobiście nie jestem fanem. Patrząc w jednym kierunku ucieka to co za nami. I tak na dobrą sprawę nie wiadomo na czym się skupić. No ale tego typu sposób prezentacji na pewno znajdzie swoich zwolenników.

Materiał jest dostępny za pośrednictwem różnych platform, takich jak YouTube VR, VEER, Oculus, Youku i Facebook. Oczywiście można to także oglądać korzystając ze sprzętu VR czy nawet najprostszych cardboardów.

A tymczasem Ford pracuje nad nowym modelem wyścigowym za pomocą wirtualnej rzeczywistości. A wszystko to dzięki COVID-19.

Ford projektuje z VR

Życie potrafi sprawić, że niemożliwe staje się możliwe. Przekonali się o tym inżynierzy z Forda. Ze względu na pandemię szukali oni nowych sposobów komunikacji. Oczywiście na pierwszy rzut poszły wszelkiego rodzaju platformy pozwalające na przeprowadzanie spotkań. Ale było im mało. W okresie sprzed pandemii rozpoczęli oni prace nad modelem wyścigowym dla zespołu Team Fordzilla P1 Project. Należało to jednak w jakiś sposób kontynuować

Collaboration is integral to design. We need to be able to try things, bounce ideas around, and get feedback from others. Virtual reality enables us to do just that while staying at home, but we never imagined we would employ it the way we have and that it would make us see vehicle design in a new way,

Amko Leenarts, Dyrektor Ford Europa

Projektanci Forda współpracowali przy nowym pojeździe w wirtualnym studiu projektowym. Korzystając z headsetów VR, pracowali razem w wirtualnym świecie. Dodatkowo zyskali poważne oszczędności związane z brakiem konieczności budowy modelu w skali 1:1 wykonywanego do tej pory z gliny. Etap taki jest często stosowany w motoryzacji, ale powoli spychany jest przez modele wirtualne. Dzięki temu wszelkie zmiany w modelu mogą być dokonywane w locie.

Ciekawe, ile czasu zajęłoby Fordowi wprowadzenie takiego sposobu projektowania z własnej woli. Nie przymuszonej żadną pandemią. Odnoszę wrażenie, że długo. Długo nie musimy jednak czekać na nowe komponenty od Qualcomm’a.

Qualcomm wkracza w sieć 6GHz

Amerykańska firma plusuje sobie w branży. Mocno określiła swój cel, którym jest pełne wsparcie w rozwoju nowych urządzeń mobilnych AR i VR. Dosłownie 2 dni temu ogłoszony został program, dzięki któremu już w 2021 roku na rynku mają pojawić się pierwsze lekkie i kompaktowe sprzęty komunikujące się po sieci 5G.

Qualcomm
Qualcomm

Firma ogłosiła dziś nowe, bezprzewodowe układy Wi-Fi 6E zaprojektowane na urządzenia mobilne. Twierdzą, że nowe chipy posiadają minimalne opóźnienie, które jest niezbędne do strumieniowego przesyłania treści VR przez Wi-Fi.

Qualcomm
Qualcomm

Przy takich prędkościach dochodzących do 3,6 Gb/s i niskim opóźnieniu wynoszącym mniej niż 3ms Qualcomm uważa, że jego układy Wi-Fi 6E będą miały olbrzymi wpływ na rozwój segmentu przemysłowego z wykorzystaniem szerokopasmowej transmisji bezprzewodowej.

Ale powróćmy do tematu COVD-19, dawno o tym nie pisaliśmy 🙂 Dwie panie postanowiły szkolić jak obchodzić się z zarażonymi na COVID-19.

Shift w walce z COVID-19

Wendy Morgan jest założycielką platformy Shift. Do marca 2020 roku zajmowała się ona szkoleniem nauczycieli w zakresie rozpoznawania i łagodzenia ukrytych uprzedzeń w klasie. Ale pewnego wieczora dostała telefon od jednej z firm. Padło pytanie czy nie myślała o tym, aby wykorzystać swoją platformę do szkolenia personelu szpitalnego w kwestii radzenia sobie z zarażonymi na COVID-19.

Oczywiście pomysł szybko zakiełkował i został zrealizowany.

Our goal was to provide virtual reality COVID-19 training for healthcare workers and those working in post-acute care and long-term care facilities who are being asked to engage in care that is outside their normal practice as well as for those whose training is out of date

Wendy Morgan

Firma z siedzibą w małym miasteczku Bend w stanie Oregon szybko nawiązała współpracę z Lane Workforce Partnership i uzyskała wsparcie od Fundacji Facebook. Wszystkie scenariusze oraz cała treść została dostarczona przez wydział pielęgniarski uniwersytetu w Portland. A na to wszystko szybko zwróciła uwagę grupa zadaniowej Oregon COVID-19, która szukała rozwiązań szkoleniowych podczas całego kryzysu. I tak odpowiedni ludzie trafili w odpowiedni czas i miejsce.

GRYziony weekend

A w dzisiejszym wydaniu na pierwszy rzut idzie aktualizacja od studia Cloudhead Games. Mowa o Pistol Whip i kolejnej nowości wraz ze zbliżającym się czerwcem. Firma zapowiedziała, że co miesiąc będzie dorzucała nowych wyzwań wszystkim wielbicielom gry. Tym razem czeka na nas dodatek ‘Religion’. Nowa mapa oraz nowe bronie.

Czeka na nas też całkiem sympatyczny Escape Room od studia Adventure Lab. Pełna kooperacja, przesłodkie króliczki i miła atmosfera.

Gracze zostają wrzuceni w 40 minutową przygodę. Możecie robić to z maksymalnie czterema znajomymi jednocześnie korzystając z gogli Oculus Quest.

A tymczasem… nie E(X)p(R)esowego weekendu Wam życzymy.