Palmer Luckey rzuca rękawice wojskowym kontraktom, Apple wraz z Valve po cichu pracują nad wspólnymi okularami AR, a Coca-Cola znowu pokazuje światu święta z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. A do tego czekamy na edytor poziomów Angry Birds VR.

E(X)p(R)esowy piątek #3

Palmer Luckey na czele Anduril Industries

Założyciel firmy Oculus w 2017 roku pożegnał się ze swoim dzieckiem jakim były gogle Oculus. Niestety zabawa z gigantem tak mogła się skończyć. Jednak nie spędza on czasu leżąc na kanapie przed telewizorem, wylewając łzy na odgrzewaną pizzę. Bardzo szybko założył firmę Anduril Industries, której bliżej do branży militarnej. Zajmują się przede wszystkim systemami oraz sprzętem opartym o AI tj. autonomiczne drony czy systemy detekcji obiektów. Wszystko na potrzeby US Army. Jednak ostatnio Brian Schimpf, współzałożyciel oraz CEO firmy ogłosił, że hipotetycznie są gotowi na to, aby konstruować sprzęt oparty o technologię AR/VR dla wojskowa. Zapewne informacja ta zmroziła krew kierownictwu działu rozwoju Microsoftu oraz Magic Leap. Wszak pchają się butami w ich, dosyć już ciasny ogródek. Jak dodaje temat jest…

…far future

Brian Schimpf

Jednak podkreśla, że firma jest w posiadaniu…

…couple of very cool things on virtual reality.

Brian Schimpf
Palmer Luckey
Fani Apple oszaleją z radości

No bo przecież jak mogą nie oszaleć, to najwierniejsi fani marki jacy chodzą po tej ziemi. A już od kilku miesięcy karmieni jesteśmy informacjami, że coś jednak w trawie piszczy. Po pogłoskach sprzed wakacji o tym, że Apple jednak nie konstruuje okularów AR, czas na zmianę. Otóż Apple jednak pracuje nad takowym urządzeniem. Jednak to jest tylko część tej szokującej informacji. Bo w drugiej części wymieniana jest firma Valve. Tak, dokładnie ta sama, która odpowiedzialna jest za gogle Valve Index. Jakby tego było mało cała historia wciąga w to firmę Tilt Five. Otóż jednym z założycieli Tilt Five jest niejaki Jeri Ellswoth, który wcześniej był pracownikiem Valve. I to on odpowiedzialny był za rozwój technologii AR. Uff. A teraz przejdźmy do konkretów… których nie ma. Bo to wszystko to jedynie plotki. Jednak jak cel miałaby firma Valve w tym, że “partneruje” Apple. Tego nie wiem nikt.

Coca-Cola bożym narodzeniem stoi

Macie już swoją butelkę tego ciemnego napoju która koniecznie musi wystąpić jako gwiazda stołu wigilijnego? No bo co to za święta bez grubawego mikołaja, rozświetlonego taboru TIR’ów rozjeżdżających spokojne miasteczko oraz 2L Coca-Coli. Do tych trzech tradycyjnych elementów trzeba będzie dodać czwarty. Bo to już kolejny raz kiedy firma decyduje się na udostępnienie świątecznej aplikacji AR. Co tym razem wyprawiają szalone niedźwiadki? Po zeskanowaniu puszki lub butelki zamienia się ona w świąteczną chatkę w baśniowej scenerii. A nasze niedźwiadki posiadające zbyt dużo cukru w organizmie, zaczynają harcować. Przeurocze.

A ktoś pamięta to? Dla przypomnienia to był 1993 rok, a oglądając to w naszej zmieniającej się wtedy rzeczywistości, można było otrzeć się o wielki świat zachodu.

Wściekłe ptaszyska VR z edytorem poziomów

Angry Birds to kolejna produkcja pokroju Pokemon. Kto nie słyszał o tych zwariowanych ptakach to albo właśnie powrócił z trzydziestoletniej podróży po Amazonii albo szacunek za wytrwałość w dziedzinie odcięcia się od wszelkich mediów. Szalone ptaki najpierw ganiały po ekranach telefonów, potem przyszedł czas na ekrany kin, a od niedawna grasują w wirtualnej rzeczywistości. Firma Resolution Games odpowiedzialna za serie gier VR i AR, w tym Angry Birds AR ogłosiła, że nowy tytuł Angry Birds VR: Isle of Pigs dostanie edytor poziomów. Osobiście nigdy nie byłem fanem tego typu edytorów. Zazwyczaj brakowało mi cierpliwości, a efekt końcowy, jeśli takowy nastąpił miał się nijak, do tych stworzonych przez specjalistów. Ale zapewne znajdą się fani, którzy już zacierają ręce na samą myśl. A kiedy będą mogli to wypróbować?

With our upcoming release, players will have the power to show their creativity in ways we could never imagine. We can’t wait to see what the fans come up with!

Tommy Palm, CEO i współzałożyciel Resolution Games

Czyli kiedy? Ponoć jeszcze w tym roku. Czyli zapewne pod choinkę.