O Tilt Five pierwszy raz usłyszałem na targach CES w tym roku. Nie wiele jeszcze było wtedy informacji prasowych na ten temat. Jednak pewnikiem było to, że będzie to coś absolutnie wyjątkowego. I tak się stało.

Połączenie gry planszowej z elementami grafiki 3D nie jest czymś nowym i unikalnym. Istniały już gry chociażby na konsole Playstation, które za pomocą kamery PS Eye próbowały połączyć te dwie rzeczy. Osobiście pamiętam jak z córką trenowaliśmy zaklęcia w grze Wonderbook Księga Czarów, która pozwalała na zwizualizowanie naszych zaklęć na ekranie telewizora. Jednak cały czas brakowało w tym wszystkim przysłowiowego pazura. Tilt Five to pomysł jak połączyć grę planszową, AR i stworzyć bazę dla wielu gier.

Pierwszym sygnałem na to, że Tilt Five może podbić rynek jest czas kampanii na serwisie Kickstarter. Raptem 24 godziny temu wystartowała, a już zebrana jest kwota większa niż zakładano. Pisząc ten artykuł na liczniku mamy ponad $530.000 dolarów. Coś mi się wydaje, że w siedzibie firmy panuje teraz dzika euforia. No dobrze ale co tak naprawdę jest w tym unikalnego?

Plansza + okulary + kontroler = świetna zabawa

Gra składa się z 3 komponentów. Pierwszy z nich to specjalna plansza na której gracze widzą swoja grę. Na pierwszy rzut oka nie jest niczym specjalnym jednak technologicznie jest ona dosyć zaawansowana. Drugim elementem to specjalne okulary które zakłada każdy z graczy. Dzięki nim możliwe jest zobaczenie co tak naprawdę dzieje się w grze. Trzecim i ostatnim elementem jest różczka pełniąca rolę kontrolera. I tak po krótce wygląda cały zestaw, który jest konieczny aby można było zagrać w którąś z dedykowanych gier. Jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Okulary wykorzystane w tym systemie pozornie nie działają jak standardowe okulary AR. Nie mamy tutaj do czynienia z małym wyświetlaczem i projektorem które czynią obraz widzialnym przed naszymi oczami. Tak naprawdę okulary te mają wbudowany mały projektor, który rzuca wygenerowany obraz na planszę. W ten sposób zamienia się ona interaktywny ekran.

Aby wyświetlany obraz był dobrze pozycjonowany względem głowy gracza, system wykorzystuje kropki na krawędziach planszy. Są one traktowane jak markery, które pozwalają w czasie rzeczywistym kontrolować położenie planszy i wszystkich wirtualnych elementów. Jednak jak to się dzieje, że rzucany obraz widziany jest tylko przez jednego gracza? Tutaj do gry wchodzi powierzchnia planszy.

Światło odblaskowe

Powierzchnia planszy do gry pokryta jest specjalnym materiałem. Jego działanie do złudzenia przypomina działanie świateł odblaskowych znanych chociażby z rowerów. Światło padające na planszę odbija się tylko w jednym kierunku, w kierunku z którego przyleciało. Innymi słowy obraz generowany na planszy widziany jest tylko przez jednego gracza. A to pozwala na wykorzystanie jednej powierzchni do generowania wielu widoków dla kilku graczy. Oczywiście każdy z poszczególnych obrazów będzie miał odpowiednią perspektywę w zależności od pozycji użytkownika.

Takie rozwiązanie daje szereg możliwości. W grach RPG gracze mogą widzieć jedynie fragment rozgrywki czy planszy (np. fragment odkrytego przez siebie świata). Z drugiej jednak strony mistrz gry siedzący obok może mieć widok na cały, nawet nieodkryty świat.

Multiplayer

W grze może uczestniczyć jeden lub kilku graczy jednocześnie. Ale olbrzymim atutem jest to, że nie muszą oni znajdować się w tym samym pomieszczeniu. Platforma wspiera grę sieciową, więc wystarczy, że wszyscy gracze posiadają zestaw Tilt Five i już można wieczorem zasiąść do wspólnej gry nie wychodząc z domu.

Dane techniczne

Okulary nie mają własnego źródła zasilania. Muszą one zostać podłączone do zewnętrznej jednostki. Producent wymienia w tym przypadku urządzenia z systemem Windows i Android. Nie ma niestety wzmianki o iOS. Same okulary mogą wyświetlać obraz w rozdzielczości 720p i polu widzenia 110 stopni. Wszystko przy odświeżaniu 60Hz. Posiadają wbudowany system audio, mikrofon oraz kamerę 8MP. A wszystko waży zaledwie 85 gram.

Firma na swojej roadmapie zapewnia, że pierwsze zestawy mają trafić do odbiorców już w czerwcu 2020 roku.