Hololens 2, dosłownie na dniach, trafią do sprzedaży. Z tego też powodu firma Microsoft opublikowała kilka filmów instruktażowych pokazujących możliwości platformy Dynamics 365 Guides.

Firma Microsoft od samego początku traktowała gogle Hololens jako narzędzie wspomagające pracę inżynierów czy konstruktorów. Nie ma tutaj miejsca dla rynku rozrywki czy edukacji. Największy nacisk kładziono na platformy wspomagające wykonywanie skomplikowanych, mechanicznych zadań. Technologia Mixed Reality w tym przypadku pozwala na wizualną reprezentację czynności jakie trzeba wykonać. Pozwala także na bezpośrednią komunikację dwustronną z osobami technicznymi, które pomagają w zadaniu. Dynamics 365 Guides to nowa forma budowania relacji pomiędzy inżynierami, pracownikami i osobami odpowiedzialnymi za analizę postępów.

Guides to nic innego jak aplikacja dzięki, której możemy tworzyć kroki dla poszczególnych zadań jakie mają być wykonane. Dzieli się ona na 3 moduły.

Moduł autora

Pierwszym etapem jest tworzenie i konfigurowanie kroków potrzebnych do realizacji konkretnego zadania wykorzystując do tego jedynie komputer PC. To tutaj określane są rodzaje kotwic (anchors, czyli w jaki sposób aplikacja ma identyfikować realne obiekty) wraz z niezbędnymi danymi tj. zdjęcie poglądowe czy tekst ułatwiający pracę.

Dynamics 365 Guides – PC app

W kolejnym kroku przy użyciu gogli Hololens, autor może ustawić jak i gdzie mają być umieszczone elementy graficzne w przestrzeni MR. Jest to ważny element budowania interfejsu ponieważ to właśnie ten widok będzie dostępny dla operatorów.

Dynamics 365 Guides – Hololens app
Kotwice

W Dynamics 365 Guides możemy korzystać z 2 rodzajów kotwic. Przypomina to trochę technologię AR. Możemy mieć do czynienia z drukowanymi markerami lub elementami 3D. Drukowane markery powinny zostać umieszczone na fizycznym elemencie w odpowiedniej skali. Następnie na podstawie jego położenia autor ustawia pozostałe, wirtualne elementy. W przypadku, kiedy nie ma możliwości naklejenia markera (element jest zbyt mały albo ruchomy), możemy korzystać z detekcji elementów 3D. Działa to podobnie jak marker z tą różnicą, że system musi rozpoznać odpowiedni kształt.

Dynamics 365 Guides – Marekry
Dynamics 365 Guides – Rozpoznawanie obiektów 3D
Moduł operatora

Najważniejszą częścią aplikacji jest moduł operatora, czyli użytkownika. Na początku użytkownikowi wyświetla się lista dostępnych pomocy. Po wybraniu jednej z nich, zostaniemy poproszeni o zeskanowanie markera QR lub elementu 3D. W zależności od metody rozpoznawania, instrukcja dokładnie pokarze czego szukać. Po zeskanowaniu wyświetla się pełen instruktaż w jaki sposób należy przeprowadzić daną operację.

Dynamics 365 Guides – Moduł operatora
Analityka

Ostatnim modułem Guides to analiza danych. Każda z instrukcji śledzona jest pod kątem czasu jaki był potrzebny do jej wykonania oraz innych czynników mających znaczenie z punktu widzenia wydajności pracy. To z pewnością przypadnie do gustu wszystkim, którzy chcą mieć dokładne dane celem zwiększenia wydajności pracy.

Dynamics 365 Guides – Analiza

Dynamics 365 Guides to świetna platforma gotowa do użycia “out of the box”. Mamy tutaj wszystko co jest potrzebne do tworzenia wirtualnych asystentów. Pozostaje jedynie zakup Hololens 2. A to już za chwilę.