Mozilla zamyka projekt Firefox Reality, przeglądarkę przeznaczoną dla urządzeń VR. To zła informacja, ale idzie za nią też bardziej optymistyczna. Projekt nie zostaje kompletnie zakopany, zmienia właściciela.
Projekt Firefox Reality wystartował w 2018 roku i był dedykowany dla urządzeń standalone. Pamiętajmy jednak że 4 lata temu na tej scenie posiadaliśmy kompletnie inne urządzenia. Królował Oculus Go czy pierwsza generacja Vive Focus. W tym samym czasie Lenovo Mirage także próbowało swoich sił z całkiem przyzwoitym efektem.
I to właśnie z myślą o takich urządzeniach Mozilla uruchomiła projekt jednej przeglądarki. Projekt doczekał się pierwszych wersji i trzeba przyznać, że nadzieje były duże. Po targach CEZ 2020 nawet producent Pico Neo 2 zapowiedział pełne wsparcie ze swojej strony, podobnie jak Oculus. Firefox Reality trafił na pierwszą generację headsetu Quest.
Tak naprawdę przeglądarka Firefox Reality do złudzenia przypomina tą, którą znamy z naszych komputerów. Strony wyświetlane są w zawieszonym w przestrzeni oknie. Jednak aby aplikacja była użyteczna musi posiadać trochę inną formę interakcji oraz kilka elementów poprawiających jej wygląd. Firefox chwali się, że nowa przeglądarka posiada bardziej ostrą czcionkę co sprawia, że tekst jest bardziej czytelny. Ważnym elementem jest także poprawa wyświetlania video oraz, co ciekawe, specjalny tryb wyświetlania video 360. W tym przypadku górą są użytkownicy gogli VR. Na standardowej przeglądarce, aby poruszać “głową” w materiale wideo 360 musimy użyć do tego myszy. W Firefox Reality jest to “zagłębienie” się bezpośrednio w materiał wideo. W końcu jesteśmy w wirtualnej rzeczywistości.
Firefox Reality = Wolvic
Według najnowszych doniesień, cały projekt został przejęty przez firmę Igalia. Jest to studio konsultingowe z siedzibą w Hiszpanii, które koncentruje się na utrzymywaniu i promowaniu Wolnego Oprogramowania. Skupia się przede wszystkim na systemach dedykowanych do urządzeń standalone opartych o platformę Android. Nalezą do nich Meta Quest, Huawei VR Glass, HTC Vive Focus, Pico i Lynx. Firma ma również nadzieję, że w przyszłości będzie obsługiwać urządzenia Qualcomm i Lenovo XR.
The Firefox Reality project was created […] to give users some choice and ensure that open and unlimited access to the web remains strong on these devices. These ideas are core to what we do at Igalia, so we’re thrilled to be able to carry the torch forward in leveraging that work to create a new browser, Wolvic. Together, we will help to ensure that the web ecosystem remains healthy.
Brian Kardell, Igalia
Wolvic jest oparty na kodzie źródłowym Firefox Reality, który obejmuje tę samą natywną obsługę treści WebXR. Dodatkowo utrzymany został wysoki stopień bezpieczeństwa, którą Mozilla reklamowała w przeszłości.