Jeden z najbardziej znanych producentów okularów AR, firma Vuzix ogłosiła, że pracuje nad nowym modelem. Ma być on lżejszy, ładniejszy i co najważniejsze, korzystać będzie z zupełnie nowej technologii.

Ten rok, jest rokiem niesamowitych premier i prezentacji nowych, rewolucyjnych czasem rozwiązań. Do tej pory wszystkie nowości kręciły się wokół sprzętu i softu VR. Jednak ostatnio zauważamy dosyć spory ruch na rynku AR, a zwłaszcza okularów AR. Dosłownie wczoraj informowaliśmy o firmie Vivo, która wchodzi na ten rynek z własnym produktem. Dzisiaj dotarliśmy do informacji , że najbardziej znana firma w tej branży, Vuzix, planuje produkcję zupełnie nowego modelu. Do tego wszystkiego można dorzucić plotki krążące w kuluarach o bardzo zaawansowanych pracach firmy Apple nad własnymi okularami. Zatem stawka rośnie.

Vuzix udostępniło zdjęcie pokazujące jak będzie wyglądał nowy model ich okularów. I w porównaniu do modelu Blade, robią naprawdę dobre wrażenie. Ich wygląd przypomina zwyczajne okulary korekcyjne. Zwłaszcza ich środkowa część gdzie łączą się dwie tarcze. Mostek wraz z noskami jest smukły i niezauważalny.  Tutaj model Blade był nieco bardziej toporny i od razu rzucał się w oczy. Jedynym znakiem, że mogą być to okulary o szerszym zastosowaniu jest grubsza budowa zauszników. Ponieważ to tam mieści się większość elektroniki wraz z częścią dotykową dzięki której mamy interakcję.

vuzix_smartglasses
źródło: Vuzix
Quanta-Brite

Jednak największą nowością w nowym modelu jest zastosowany wyświetlacz. Forma Vuzix rozpoczęła współpracę z firmą Plessey zajmującą się produkcją mikrowyświetlaczy LED. Opracowali oni nową technologię, Quanta-Brite, która według ich doniesień jest o niemalże 50% wydajniejsza niż stosowana do tej pory. Tłumacząc bezpośrednio dosyć skomplikowaną formułę w jaki Plessey przedstawia swoją technologię, otrzymamy “zaawansowaną i zastrzeżoną technologię ‘azotku galu na krzemie’ (GaN-on-Si), ze zintegrowaną monolityczną matrycą pikseli RGB z zaawansowanymi pierwiastkami mikrooptycznymi pierwszego poziomu” … uffff. Chodzi przede wszystkim o mniejsze zużycie energii oraz jak najlepsze odwzorowywanie kolorów. Okulary używane są w jasnych pomieszczeniach gdzie problemem jest poprawne odwzorowanie barw na wyświetlaczu.

 

Vuzix, Vivo, North oraz Apple, szykują nam całkiem ciekawą walkę. Na chwile obecną Vuzix podnosi poprzeczkę dosyć wysoko i ciekawe w jaki sposób zareaguje konkurencja.