Ostatnie lata stoją pod znakiem bardzo dynamicznego rozwoju technologii AR/VR. Rozwoju zarówno sprzętowym jak i tym w warstwie oprogramowania. 11 Maja 2021 rozpoczęła się kolejna edycja cyklicznej konferencji VIVECON. Pierwszego dnia organizowanego przez HTC spotkania miejsce miał oficjalny Keynote. Podczas niego zaprezentowane zostały nowe produkty HTC. Światło dzienne ujrzały nowe wersje gogli VR VIVE Pro 2 oraz VIVE Focus 3 oraz usługi cyfrowe kierowane dla biznesu. Przyjrzyjmy się zatem tym nowościom z bliska!

Rynek odbiorców technologii VR znacząco się rozwija. Do graczy, będących oryginalną grupą docelowa dla VR, dołączają odbiorców poszukujących rozwiązań dla biznesu. Poprawa jakości oferowanych doświadczeń, wygoda oraz łatwość użytkowania sprawia, że VR coraz szerzej rozpycha się w zastosowaniach profesjonalnych. Nie bez znaczenia jest również globalna sytuacja związana z pandemią. Sprawiała ona, że firmy aktywnie poszukują technologii pozwalającej na zdecydowanie większą immersję w modelu pracy zdalnej.

Jeżeli jesteś zainteresowany transformacją cyfrową w obszarze profesjonalnym zapraszamy na najbliższe spotkanie the VR/AR Association Poland! Będziesz miał szasnę posłuchać nie tylko o nowościach od HTC, ale również o tym jak AR/VR zmienia sposób w jaki pracujemy.

Vive Business Remote Collaboration.

HTC wydaje się dostrzegać ten rynek biznesowy. To właśnie dla odbiorców profesjonalnych przeznaczone są w dużej mierze prezentowane nowości. Co więcej jeden z wiodących producentów rozwiązań VR konstruuję swoją ofertę w taki sposób, aby dostarczyć kompletne rozwiązanie zarówno w obszarze sprzętu jaki i oprogramowania. Zacznijmy zatem od nowości sprzętowych.

Gogle HTC Vive Pro 2

HTC VIVE Pro 2 to bezpośrednia kontynuacja pierwszej generacji gogli PC-VR. Urządzenie przeznaczone jest dla graczy oraz użytkowników wymagających najlepszej możliwej jakości doświadczeń VR. Nadmieńmy, że autonomiczne gogle VR oferują jedynie 5% możliwości graficznych i wydajności oferowanej przez najnowsze dedykowane układy graficzne takie jak np. Nvidia RTX.

HTC VIVE Pro 2
HTC VIVE Pro 2.

Urządzenie oferuje wyświetlacz o rozdzielczości 5K, czyli 2,5K dla każdego oka. W połączeniu z częstotliwością odświeżania 120 Hz oraz szybko przełączającym się panelem z rzeczywistymi sub-pikselami RGB, rozwiązanie zapewnia kryształowo czyste i płynne animacje. Pole widzenia zwiększyło się do 120 stopni za sprawą nowej konstrukcji soczewek. Postępy te minimalizują rozmycie spowodowane ruchem i praktycznie eliminują Screen Door Effect, zapewniając użytkownikom bardziej naturalne i immersyjne wrażenia.

Warto wspomnień, że HTC VIVE współpracuje ściśle z NVIDIA i AMD. Dzięki temu udało się zoptymalizować technologię Display Stream Compression, która po raz pierwszy dostępna jest goglach VR. Gwarantuje ona maksymalną jakość obrazu i jest zgodna wstecz ze standardem DisplayPort 1.2. Nawet karty graficzne, które dotychczas obsługiwały VIVE
Pro, zapewnią lepsze efekty w połączeniu z VIVE Pro 2.

Użytkownicy, którzy chcą zmodernizować swoje systemy, będą mogli zamawiać Vive Pro 2 w wersji HMD, czyli sam headset od 11 maja od godziny 19.00. Aby podziękować lojalnym użytkownikom, w okresie pre-orderów, VIVE organizuje specjalną promocję, oferując rabat. Cena promocyjna za VIVE Pro 2 – HMD to 3499 PLN.
 
Pełny zestaw VIVE Pro 2, który obejmuje: HMD, dwie stacje bazowe 2.0 i kontrolery VIVE, będzie dostępny od 4 sierpnia w cenie: 6699 PLN. Więcej informacji o VIVE Pro 2 można znaleźć na stronie producenta.

Gogle HTC VIVE Focus 3

Obok rozwiązania PC-VR, HTC zaprezentowało również autonomiczne gogle VR. Kilka tygodniu temu pojawiły się plotki dotyczące wyglądu nowego urządzenia – okazały się jednak dalekie od nowego urządzenia zaprezentowanego przez HTC.

Podobnie jak wersja Pro 2, VIVE Focus 3 ma rozdzielczość 5K z najlepszym w tej klasie urządzeń podwójnym wyświetlaczem 2,5K oferującym odświeżanie 90 Hz oraz 120-stopniowe pole widzenia. Jakość wyświetlacza jest istotna dla widoczności szczegółów, takich jak tekst oraz ogólną jakość obrazu, dzięki czemu projektowanie oprogramowania i interakcje z użytkownikiem stają się bardziej naturalne.

Rama gogli VR została wykonana ze stopu magnezowego. Jest o 20 proc. lżejsza i o 500 proc. mocniejsza, niż tradycyjne tworzywa sztuczne. Do dyspozycji mamy duży zakres regulacji odstępu między źrenicami, a także przycisk do szybkiego rozpinania. Łatwo zdejmowane, magnetyczne podkładki przednie i tylne można szybko wymieniać, co jest szczególnie istotne, kiedy z zestawu VR korzysta wielu różnych użytkowników.

HTC VIVE Focus 3

Ciekawie rozwiązane zostało zasilanie gogli VR. Zamiast wbudowanej w konstrukcję urządzenia baterii, zastosowano wymienne, zakrzywione źródło energii zlokalizowane na opasce za głową użytkownika. Pozwala to na zdecydowanie lepszy balans a co za tym idzie oferuje większy komfort użytkowania. Wymiana baterii trwa kilka sekund. Co ciekawe w tym czasie działanie gogli jest podtrzymane. Podobne rozwiązanie zastosowane było lata temu w produkowanych przez Apple Powerbook’ach. Zastosowane również technologię szybkiego ładowania. Pozwala ona naładować baterię do 50 proc. w ciągu zaledwie 30 minut, a wskaźnik LED pokazuje bieżący
stopień naładowania.

Pozycjonowanie i kontrolery

Autonomiczne gogle VR, ze względu na swoją mobilność nie pozwalają na zastosowanie śledzenia opartego o stacje bazowe. Konieczne jest zastosowanie śledzenia typu inside-out opartego na kamerach ulokowanych na goglach. Algorytmy pozycjonowania w przypadku HTC bazują na sztucznej inteligencji. Wszystkie dane związane ze śledzeniem zachowane są w goglach i zapisywane w szyfrowanym formacie co jest istotne z perspektywy prywatności i bezpieczeństwa.

Kontrolery HTC VIVE Focus 3
Kontrolery VIVE Focus 3.

Wraz z goglami pojawiły się również nowe, przeprojektowane kontrolery. Zapowiadają się na intuicyjne w użyciu. Są jednymi z najlżejszych na rynku, a ich bateria pozwala na 15 godzin pracy. Wygląd kontrolerów pokazuje, że ich wygląd i sposób działania powoli standaryzuje się pomiędzy producentami co jest dobrą wiadomością dla użytkowników. HTC zapowiedziało również, żer obsługa śledzenia ruchów dłoni zostanie dodana w przyszłości.

Nowe gogle HTC oparte są na specjalnie zoptymalizowanej platformie Qualcomm Snapdragon XR2. Zestaw VR obsługiwany jest przez VIVE Reality System 2.0, który zapewnia bardziej zoptymalizowane i profesjonalne środowisko pracy. VIVE Focus 3 Business edition będzie dostępny od 24 czerwca 2021 r. w cenie 5528 zł + VAT. Więcej informacji o VIVE Focus 3 można znaleźć na stronie producenta.

Pakiet oprogramowania dla biznesu

VIVE Business to kompletny pakiet oprogramowania i usług, spełniający potrzeby firm, które chcą wykorzystać pełen potencjał rzeczywistości rozszerzonej (XR). Bez względu na rozmiar organizacji, pakiet zapewnia skalowalność i bezpieczeństwo, ułatwiając wdrożenia, konserwację, zdalne wsparcie, szkolenia i znacznie więcej. W skład usług biznesowych wchodzą:

  • Management Device pozwala na zdalne zarządzanie goglami VR używanymi w organizacji
  • AppStore oferuje kolekcję wybranych aplikacji i narzędzi do różnorodnych zastosowań, takich jak szkolenia, komunikacja czy wizualizacja.
  • Training to idealne rozwiązanie do sesji szkoleniowych dowolnej wielkości.
  • Streaming pozwala podłączyć VIVE Focus 3 do komputera PC za pomocą kabla. Obsługa w pełni bezprzewodowego streamingu zostanie dodana w przyszłości.
  • XR Suite wraz z Sync – zestaw narzędzi do zdalnej komunikacji i kolaboracji o którym pisaliśmy jakiś czas temu.