Nic chyba tak bardzo nie irytuje jak czekanie. Zwłaszcza jeśli tyczy się to długo zapowiadanego wydarzenia. Dni mijają powoli, a jedynie skąpe informacje docierające do nas podsycają atmosferę napięcia. Tak jest w przypadku gogli Vive Cosmos. HTC chyba się nad nami pastwi.

O Vive Cosmos pisaliśmy już dużo. Są to najnowsze gogle od HTC, które przez długi czas owiane były tajemnicą. Przez wiele tygodni jedyne co wiedzieliśmy to ich wstępny design i podstawowe parametry. Jednak szczegóły jak rozdzielczość czy FOV skrywane były dosyć długo. W końcu jednak firma ujawniła pełną specyfikację i otworzyła puszkę Pandory. Wszystko wskazuje na to, że rok 2019 będzie posiadać dwóch liderów w branży sprzętu VR. Pierwszym jest niewątpliwie Oculus Quest, który zbiera naprawdę świetne noty. Zaraz obok mają szansę stanąć właśnie gogle Vive Cosmos.

Co wiemy na temat Vive Cosmos?

  • Rozdzielczość: 1,440 × 1,700 na oko
  • Odświeżanie: 90Hz
  • Wyświetlacz: LCD
  • Śledzenie: Inside-Out
  • Audio: wbudowane
  • Wejścia: USB / DisplayPort

Jeśli chcecie porównać te parametry z innymi goglami możecie to zrobić na naszej stronie Rankingu urządzeń XR. Ale śmiało można powiedzieć, że zapowiadają się naprawdę ciekawie. Niestety do tej pory nie wiemy dwóch najważniejszych rzeczy. Mianowicie jaka będzie cena oraz kiedy nastąpi premiera. Parę dni temu w sieci pojawiła się informacja o rzekomej, sugerowanej cenie. Oscylowała ona w granicach $900 dolarów. Firma jednak szybko zdementowała tą informację i zapowiedziała, że cena na pewno będzie niższa. Co do daty premiery jedyne co wiadomo to, że ma nastąpić ona w Q3 tego roku.

Design, kontrolery i ergonomia

Aby napięcie jeszcze bardziej podkręcić, HTC opublikowało trzy klipy pokazujące sprzęt. Dynamiczne video prezentuje wszystkie asy w rękawie gogli Vive Cosmos.

 

Nowe gogle mają najlepszą rozdzielczość ze wszystkich produktów HTC do tej pory, system halo z podnoszonym ekranem, idealne rozłożenie ciężaru, 6 kamer odpowiedzialnych za śledzenie inside-out no i najważniejsze, nowe kontrolery

 

Kontrolery Vive Cosmos posiadają unikalny system iluminacji pozwalający na dokładniejsze śledzenie najdrobniejszych ruchów nadgarstka oraz wysoką ergonomię wszystkich przycisków

 

Gogle Vive Cosmos będą pasować każdemu, dzięki systemowi halo, będzie można je używać także z okularami korekcyjnymi, a system “Flip” pozwala na odsłonięcie gogli bez konieczności zdejmowania ich z głowy.

Wiele z pokazanych elementów znane są już z innych gogli będących w sprzedaży. System śledzenia inside-out robi się coraz bardziej popularny, tak samo jak system halo z odsłanianą optyką w postaci Flip’a. Dla wielu wadą tych gogli jest fakt konieczności podpięcia ich pod komputer. Rozwiązaniem jest adapter bezprzewodowy od HTC. Dla sceptyków jednak to nie jest to samo. I mogę się z nimi zgodzić. Jednak gogle Vive Cosmos celują w trochę inny rynek i innego klienta niż np. Oculus Quest.

Q3 2019 trwa, a więc czekamy na informację i magiczny przycisk “Buy” na stronie producenta.