Firma Varjo znana jest między innymi ze swojego headsetu, który zbliżył się rozdzielczością do ludzkiego oka. Teraz zapowiedziała nowy model, który zaoferuje mieszankę wszystkich technologii XR w jednym urządzeniu: XR-1.

Pisząc ten artykuł miałem olbrzymi kłopot z określeniem kategorii. Varjo stawia na głowie całą branżę XR wypuszczając na rynek headset, który tak naprawdę jest urządzeniem 3 w jednym. Mamy tutaj mieszankę wirtualnej rzeczywistości z porządnym wsparciem dla AR oraz MR. Wczoraj firma przedstawiła swój nowy produkt jako urządzenie do fotorealistycznej prezentacji elementów 3D, za pomocą rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości, dzięki technologii pass-through.

XR-1 są zaktualizowaną wersją gogli VR-1. Podstawowa zmiana dotyczy umieszczenia na przedniej obudowie dwóch kamer, 12 Mpx każda. Dodatkowo gogle wyposażone są w czujniki mierzące głębokość obrazu. Dzięki temu potrafią one mapować otaczającą nas przestrzeń, podobnie jak dowolne gogle Mixed Reality. Jakby tego było mało, posiadają one też możliwość śledzenia wzroku użytkownika. Jest to pomocne w przypadku opracowywania elementów interaktywnych. Dzięki temu można określić sposób w jaki użytkownik reaguje na prezentowany kontent. Świetnie wykorzystała to firma Volvo, która już od kilku miesięcy korzysta z XR-1, w trakcie prac nad poprawą bezpieczeństwa pasażerów w swoich autach.

Hard AR

Zastosowanie technologii pass-through w połączeniu z wysokimi parametrami samych gogli pozwala na osiągniecie niespotykanej do tej pory jakości obrazu, dzięki temu firma określiła je jako “hard AR”. W porównaniu do standardowej technologii MR, mamy do czynienia z lepszym oddaniem kolorów modeli, zbliżone do rzeczywistości cienie oraz pełną interakcję modeli z otaczającym nas światłem.

Volvo określa gogle XR-1 jako milowy krok w stronę przyspieszenia procesów projektowania oraz testowania. Prowadzą oni jedyne w swoim rodzaju testy. Kierowca prowadząc samochód i posiadając gogle XR-1 na głowie może być angażowany w przeróżne scenariusze. Technologia pass-through pozwala na umiejscawianie dowolnych elementów 3D w realnym wiecie. W ten sposób osiągamy najwyższy stopień immersyjności technologii XR. Zachowując realne otoczenie jesteśmy otaczani realistycznymi obrazami generowanymi przez gogle XR-1.

vovlo-varjo-xr1

Czy jesteśmy świadkami rewolucji? Czyżby wszystkie 3 technologie czekała jedna przyszłość? Połączenie ich w jedność byłoby rozwiązaniem pomocnym w wielu dziedzinach. Płynne przełączanie się między nimi sprawi, że nie trzeba będzie decydować z jakiego rodzaju doświadczenia chcemy w danej chwili skorzystać. Takie płynne przejścia mogą otworzyć kompletnie nowe zastosowania samej technologii, o której dzisiaj jeszcze nie mamy pojęcia.