W dniu otwarcia imprezy pod nazwą Laval Virtual, firma Ultraleap ogłosiła akcesorium do śledzenia dłoni dla headsetów Pico Neo 3 Pro i Pico Neo 3 Pro Eye. Tym samym sprzęt, który depcze po piętach hegemonii Meta zyskuje asa w rękawie.

Korzystanie ze śledzenia dłoni w celu zastąpienia lub uzupełnienia kontrolerów rozszerza rynek VR nie tylko dla gier. Przedsiębiorstwom daje to nowe narzędzia oraz możliwości, bo co jak co, ale nasze 10 palców stanowi najlepsze kontrolery jakie natura widziała. Poza zupełnie nową interakcją zmniejsza się także próg wejścia. Sama obsługa kontrolerów, pomimo ich prostoty wymaga obycia się z ich funkcjonowaniem. Naturalność gestów oraz interakcja z elementami wirtualnymi jak w realnym świecie jest tutaj mocno uzasadniona. Ultraleap już od wielu lat na tej scenie stanowi prym. Pomimo, że w chwili obecnej osobiście uważam, że najlepszy (ale nie bez wad) system śledzenia dłoni posiadają okulary Hololens 2.

Urządzenie ma być dostępne jako akcesorium do podłączenia z headsetami Pico Neo 3 Pro lub Pro Eye. Wczesny dostęp do niego jest już uruchomiony dla programistów, a pełny pakiet do skalowalnych wdrożeń pojawi się latem 2022 r.

VR for training is on the cusp of mainstream adoption and we truly believe hand tracking plays an important part in tipping it over the edge. We’re already seeing significant wins from customers who have deployed VR training programmes or LBE experiences with hand tracking. This first phase of the Pico relationship will mean more developers and organisations will be able to test, pilot and refine their applications to unlock the true power of VR now and deploy at scale in a few months.

Matt Tullis, VP Ultraleap
Dobre ale i kosztowne

Kluczowe elementy całego systemu to:

  • Zasięg śledzenia i pole widzenia: preferowana głębokość od 10 cm do 75 cm, maksymalnie do 1m; Typowe pole widzenia 170×170° (minimum 160×160°). Śledzenie działa w różnych warunkach środowiskowych
  • Kamery: stereofoniczna podczerwień działająca z szybkością 90 kl/s
  • Długość fali roboczej: 850nm. Zapewnia własne oświetlenie za pomocą dwóch diod LED na podczerwień rozmieszczonych po obu stronach kamer
  • Doskonała dokładność pozy
  • Śledzi różne rozmiary dłoni

Akcesorium do śledzenia dłoni dla Pico Neo 3 Pro składa się z kamery do śledzenia dłoni Ultraleap Stereo IR 170 umieszczonej w specjalnym uchwycie. Najnowsza generacja oprogramowania Ultraleap, Gemini, będzie również preinstalowana na wybranym zestawie VR. W pakiecie wczesnego dostępu obsługiwane są platformy Unity i Unreal, a wraz z wprowadzeniem pakietu latem 2022 r. tworzonych będzie więcej opcji oraz narzędzi.

Jeśli chcecie doposażyć swój headset systemem śledzenia dłoni Ultraleap to znajdziecie go w dwóch sklepach, które zajmują się dystrybucją na terenie Europy. Jednakże musicie liczyć się z kosztami, bo cena development kitu to praktycznie okrągły $1.000 dolarów.