Jeśli kiedykolwiek mieliście do czynienia z obsługą klienta na odległość, zwłaszcza kiedy chodziło o problem techniczny w stylu “proszę kliknąć tu i tu”, przyznacie, że nie jest to łatwe. Tyczy się to wszystkich branż, od IT po mechanikę i inżynierię. Po części produkty dedykowane na takie urządzenia jak Hololens miały pomagać w takich sytuacjach. TeamViewer zrobi to taniej.

TeamViewer to świetne narzędzie do współpracy na odległość. Pozwala na zdalne udostępnianie zasobów komputera pomiędzy użytkownikami. Pomaga w sytuacjach, kiedy klient nie ma bladego pojęcia co się dzieje z jego programem czy komputerem. W ten sposób druga osoba może “przejąć” jego komputera, aby sprawdzić problem.

Firma poszła krok dalej i udostępniła nowe narzędzie, TeamViewer Pilot. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem krótki materiał wideo z działania, od razu do głowy przyszły mi wszystkie platformy wspierające takie działania dla technologii MR. Hololens czy Meta 2 prezentowały się jako narzędzia ułatwiające pracę inżynierów poprzez współpracę między pracownikiem, a pomocą techniczną, często znajdującą się po drugiej stronie globu. Widać, programiści z TeamViewer mocno wzięli sobie to do serca i zaczęli działać.

 

Zasada działania jest bardzo prosta. Operator (tak nazwijmy osobę, która służy pomocą), musi mieć zainstalowaną zwykłą aplikację TeamViewer. Osoba potrzebująca pomocy, na swoim telefonie instaluje wersje programu TeamViewer Pilot. Dalsza część procesu wygląda identycznie jak w przypadku zwykłej współpracy z TeamViewer. Osoba, która potrzebuje pomocy podaje identyfikator połączenia operatorowi. Ten nawiązuje połączenie i otrzymuje kontrolowany dostęp do urządzenia. W przeciwieństwie do zwykłej wersji współdzielenia zasobów w TeamViewerze, tutaj kluczowym elementem jest obraz z kamery. dzięki temu operator może wskazać punkty, których szuka osoba po drugiej stronie. W odpowiedzi, na ekranie telefonu i z wykorzystaniem technologii AR wyświetla się dodatkowa informacja pełniąca rolę podpowiedzi. Może być to obiekt graficzny, tekst czy animacja.

Korzystanie z oprogramowania jest bezpłatne. Niestety aby korzystać z możliwości TeamViewer Pilot, należy liczyć się z kosztami. Jednak nie są one wygórowane. Subskrypcja miesięczna to koszt 99 zł. W zestawieniu z kosztami wysyłania pracowników na drugi koniec kraju w celu rozwiązania problemów technicznych, może okazać się świetna alternatywą.