Gdyby kiedykolwiek pojawiła się opcja posiadania jednego kontrolera do całego ekosystemu XR, podpisałbym się pod tym bez najmniejszego wahania. Pomijam fakt, że najlepszymi kontrolerami są nasze dłonie i to właśnie do tego powinniśmy dążyć. Jednak opcja uniwersalnego kontrolera jest kusząca. A może TapXR?

Tap Systems to firma, której działania skupiają się właśnie wokół narzędzi do interakcji z wirtualnym otoczeniem w technologiach XR. Pokazali całkiem nowe urządzenie, przypominające bransoletkę. Jest to kontroler, który ma spełniać także rolę klawiatury. Przed wami TapXR.

Urządzenie do noszenia na nadgarstku umożliwić ma użytkownikom pisanie, wprowadzanie poleceń i poruszanie się po menu. Brzmi jak coś nie możliwego ale producent twierdzi, że jak najbardziej spełnia wszystkie te warunki. TapXR umożliwia szybkie, dokładne i dyskretne wysyłanie wiadomości tekstowych. Urządzenie pozwala także sterować dowolnym sprzętem posiadającym łączność Bluetooth. Także w naszym zasięgu są telefony, tablety, inteligentne telewizory czy w końcu headsety VR czy urządzenia AR/MR. Wykrywanie pisma polega na badaniu stuknięć palca na dowolnej powierzchni. Następnie przekładane jest to za pomocą algorytmów na odpowiednie sygnały. Te z kolei odpowiadają za akcje klawiszy.

Podstawowe funkcje to:

  • Emulacja klawiatury
  • Dokładność sięgająca nawet 99%
  • Nawet do 10 godzin pracy na jednym ładowaniu
  • Dotyk wykrywany na każdej powierzchni
  • Możliwość parowania z dowolnym urządzeniem Bluetooth
  • Ponad 100 konfigurowalnych komend
  • Dwa rozmiary
One device to command them All

TapXR solves a critical problem with mass adoption of AR/VR/MR. Up until now there has been no way for users to comfortably interact with these headsets. Users will now be able to type, select menus and interact faster, without fatigue, and with tactile feedback. This enables far wider usage of XR for things such as productivity, commerce and the metaverse.

 Dovid Schick, CEO Tap Systems

Według firmy użytkownicy Tap osiągnęli prędkość pisania ponad 70 słów na minutę przy użyciu jednej ręki. Niestety nie mamy informacji, ile trwał czas adaptacji do nowego interfejsu. Poza tym TapXR posiada ponad 100 unikalnych poleceń, które idealnie wpisują się w poprawę szybkości i dokładności w interakcji w trakcie korzystania z urządzeń XR.

Urządzenie posiada otwarte oprogramowanie SDK, więc możliwość integracji jest olbrzymia. Jest ono w pełni konfigurowalne, użytkownicy mogą tworzyć własne ustawienia, makra czy skróty. Koszt to $249 dolarów, a pierwsze sztuki mają być wysyłane już na początku 2023 roku.

Więcej na temat samego produktu znajdziecie na stronie producenta.