Co jest największym problemem przy doborze sprzętu do wirtualnej rzeczywistości? Okazuje się, że nie wybór gogli, a komputera, który to wszystko uciągnie. Fora zalewane są pytaniami w stylu “A czy taki sprzęt [i tu konfiguracja] wystarczy do VR?”. Poniżej prezentujemy małe How To, które pomoże w sprawdzeniu czy wasze maszyny gotowe są wejść w inny wymiar rozrywki.
Na większości platformach oferujących gry, możemy spotkać wymagania systemowe jakie komputer musi spełnić. Są one podzielone na dwie kategorie: minimalne i wymagane. Ale jaka jest właściwie różnica pomiędzy nimi? Po co przepłacać za drogie komponenty, skoro pisze jak byk w wymaganiach minimalnych, że aby gra działała potrzebny jest taki i taki sprzęt.
Wymagania minimalne stanowią bazową konfigurację, na której gra w ogóle będzie chciała z Wami gadać. Ale to, że zagada nie znaczy, że będzie dobrze. Większość producentów softu na VR ma z tyłu głowy dwie, czerwone lampki. Pierwsza to ilość klatek na sekundę (FPS). Nie może ona spaść poniżej 90, ponieważ tam czeka na nas ból głowy, nudności i problemy z orientacją. W skrócie mówiąc, poniżej 90 FPS nasz błędnik zacznie wariować, bo obraz napływający do naszych oczu będzie “poklatkowy”. Kolejna lampka to tzw. latency (opóźnienie), mierzone w milisekundach (ms). Latencja to kolejne zło, które czycha na nasze ucho środkowe, żeby dać mu w kość. Jest to opóźnienie wynikające z ruchu naszej głowy a reakcji generowanego obrazu 3D. Nie chcemy mieć sytuacji, że obracamy głowę z goglami VR, a obraz reaguje z opóźnieniem kilku sekund (oczywiście to wyolbrzymienie, zazwyczaj jest to kilkanaście ms).
No dobrze. mam NVidia GTX 1060. Czy będę mógł/mogła grać w grę [wpisać dowolne] na maksymalnych ustawieniach? Teoretycznie można by przyjąć, że rodzaj karty graficznej jest kluczowym elementem oceny zdolności współpracy sprzętu z goglami VR. Ale jak to zazwyczaj bywa nigdy nie jest kolorowo. Więc jak to ocenić?
Oculus Rift
Sprzęt (wymagania rekomendowane):
Karta graficzna: NVIDIA GTX 1060 / AMD Radeon RX 480 lub wyższa
Procesor: Intel i5-4590 lub wyższy
Pamięć: 8GB RAM lub więcej
Wyjście video: HDMI 1.3
Porty: 3x USB 3.0 i 1x USB 2.0
System: Windows 10 (Windows 7/8.1 nie jest wspierany)
Mamy to. Ale żeby być jeszcze dokładniejszym i pewnym, możecie pobrać program Oculus Compatibility Check ze strony Oculusa, który za Was sprawdzi cały wasz sprzęt.
HTC Vive
Sprzęt (wymagania rekomendowane):
Karta graficzna: NVIDIA GTX 1060 / AMD Radeon RX 480 lub wyższa
Procesor: Intel i5-4590 / AMD FX 8350 lub wyższy
Pamięć: 4GB RAM lub więcej
Wyjście video: HDMI 1.4 lub DisplayPort 1.2
Porty: 1x USB 2.0
System:Windows 7 SP1, Windows 8.1 lub nowszy Windows 10
Jak widać wymagania już się różnią od tych z Oculusa. Ale i Vive ma swój własny program do testowania sprzętu, SteamVR Performance Test.
Windows VR
Mowa tutaj o goglach określanych jako Windows Mixed Reality, a nie Mixed Reality. Wymagania Hololens to kompletnie inna para kaloszy. Platforma Windows Mixed Reality dzieli swoje wymagania w specyficzny sposób. Mianowicie na aplikacje wymagające i mniej wymagające. Nie wnikamy w ten podział, aczkolwiek jest on delikatnie mówiąc dziwny i niejasny.
Sprzęt dla tych wymagających Windows Mixed Reality:
Karta graficzna: NVIDIA GTX 960/1050 lub wyższa, kompatybilna z DX12 / AMD RX 460/560 lub wyższa, kompatybilna z DX12
Procesor: Intel Core i5 4590 (4 generacja), quad-core lub wyżej / AMD Ryzen 5 1400 3.4Ghz, quad-core lub wyższy
Pamięć: 8GB DDR3 dual channel lub więcej
Wyjście video: HDMI 1.4 lub DisplayPort 1.2
Porty: USB 3.0 Typ-A lub Typ-C
System: Windows 10 Fall Creators Update lub nowszy
Sprzęt dla mniej wymagających Windows Mixed Reality:
Karta graficzna: Zintegrowana Intel HD Graphics 620 lub wyżej kompatybilna z DX12 / NVIDIA MX150/965M lub wyżej wyższa z DX12
Procesor: Intel Core i5 7200U (7 generacji mobile), dual-core z technologią Intel Hyper-Threading Technology lub wyższy
Pamięć: 8GB DDR3 dual channel lub więcej
Wyjście video: HDMI 1.4 lub DisplayPort 1.2
Porty: USB 3.0 Typ-A lub Typ-C
System: Windows 10 Fall Creators Update lub nowszy
Tutaj wymagania są już niższe niż w przypadku konkurencji. W szczególności jak spojrzymy na specyfikację dla mniej wymagających aplikacji. Oczywiście Microsoft posiada także swoje narzędzie do oceny sprzętu, Windows Mixed Reality PC Check.
Pimax “8K” i “5K”
Sprzęt (wymagania rekomendowane):
Karta graficzna: NVIDIA GTX 1070 lub nowsza (tyczy się wersji “5K”, NVIDIA GTX 1080Ti lub wyższa (tyczy się wersji “8K”)
Procesor: Intel i5 i porównywalne, lub wyższy
Pamięć: 8GB lub więcej
Wyjście video: DisplayPort 1.4
Porty: USB 2.0/3.0
System: Windows 7 SP1 (64bit), Windows 10 (64bit)
W tym przypadku nie dziwi minimalne wymaganie w postaci 1080Ti dla wersji “8K”. Pimax “8K” to praktycznie dwa ekrany po 4K na oko. Niestety w tym przypadku Pimax nie posiada swojego własnego testu sprzętu. Ale uwierzcie, mówimy tutaj o sprzęcie z górnej półki, więc nie oszczędzajcie.