Dla twórców oprogramowania i sprzętu wyznacznikiem w świecie VR była lokomocja. Na dzień dzisiejszy najlepszym sposobem na przemieszczanie się w świecie wirtualnym jest system teleportacji, pomijając oczywiście system śledzenia HTC czy Oculus. Pozwalają one na poruszanie się po niewielkiej przestrzeni, jednak jesteśmy ograniczeni do jej wielkości oraz długości kabla. PSVR posiada jeszcze jedno ograniczenie, a mianowicie brak dodatkowych, programowalnych przycisków w kontrolerze Move. Jeśli użyta zostanie funkcja teleportacji przy naciśnięciu triggera, kontroler niestety nie ma już innych możliwości interakcji. 3dRudder może rozwiązać ten problem.

3dRudder to francuska firma, która już w 2016 roku zaprezentowała swój produkt dla graczy na komputerach PC. W tym roku na targach CES 2019 zaprezentowali wersje dla Playstation. Samo rozwiązanie wydaje się bardzo logiczne. Kiedy gogle VR stały się na tyle popularne, że zaczęły gościć w naszych domach, większość doświadczeń wymagała od gracza pozycji siedzącej. Pozwala to na wykorzystanie naszych nóg w celu kontrolowania gry, w taki bądź inny sposób. 3dRudder, dzięki górnej, płaskiej powierzchni, na której kładziemy nogi oraz zakrzywionej powierzchni dolnej, pozwala na odtworzenie wielu akcji. Można iść lub biec w przód i w tył. Poruszać się na boki lub odwracać w miejscu. Świetnie sprawdzi się w grach sportowych gdzie na naszych stopach mamy sprzęt typu snowboard czy windsurfing, bo ruch stał się bardziej naturalny.

Sprzęt został delikatnie zmodyfikowany od swojej pierwszej premiery. Na górnej powierzchni można zobaczyć dwie “pletwy”, które przylegają do stóp gracza. Ma to pozwolić na lepsze spasowanie kontrolera oraz na szybszą reakcję bez obawy przed ześlizgiwaniem się stopy. Cała płaska powierzchnia dodatkowo pokryta jest materiałem antypoślizgowym. Zdaje on egzamin, jednak mocny ruch stopami do przodu powoduje czasem delikatne zsunięcie się stopy.

3drudder_play
źródło: Digital Trends

Samo używanie jest bardzo proste i intuicyjne. Należy pamiętać, aby siedzieć na jak najwyższym krześle czy fotelu. Siedząc na niskiej sofie ograniczamy swój ruch do przodu ponieważ kolana będziemy mięli za wysoko w stosunku do całego naszego ciała. Producent wyraźnie zaznacza także, aby pod żadnym pozorem nie używać kontrolera w pozycji stojącej.

Czy warto zainwestować w taki sprzęt? 3dRudder to wydatek rzędu $119 więc nie jest to wygórowana cena. Dla tych,  którzy spędzają długie godziny na grach typu FPS na konsoli Playstation może być. to ciekawa alternatywa. Lista gier kompatybilnych z kontrolerem, prezentowana jest na stronie producenta.