Meta podała do publicznej wiadomości swoje zyski za trzeci kwartał tego roku. Niestety Reality Labs, komórka odpowiedzialna za całą gałąź rozwoju technologii XR w przychodach osiągnęła najniższy poziom w swojej historii. Jednak jest pewien szczegół, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę i który może delikatnie przypudrować tą sytuację.

Patrząc na całą historię zysków Reality Labs nie trudno odnieść wrażenie, że jest to potwór pożerający olbrzymie nakłady finansowe. Delikatne “odbicia” spowodowane są zwiększoną sprzedażą popremierową nowych produktów. Wyraźnie to widać chociażby w przypadku Meta Quest 2, gdzie od Q4 2021 widać przez kolejne 3 kwartały poprawę sytuacji. Jednak historia zaczyna się powtarzać, kiedy sprzedaż maleje, bo na horyzoncie pojawia się zapowiedź nowego modelu.

W dzisiejszym raporcie dotyczącym wyników finansowych za trzeci kwartał Meta podała, że przychody Reality Labs w tym kwartale wyniosły 210 milionów dolarów w porównaniu z kosztami wynoszącymi 3,95 miliarda dolarów (!!!), co spowodowało „stratę” w wysokości 3,7 miliarda dolarów. Porównując to do trzeciego kwartału zeszłego roku daje wynik dużo gorszy. Jednak analizując to trzeba mieć na uwadze jedną ważną rzecz.

Trzeci kwartał zakończył się 30 września, co oznacza, że nie obejmuje sprzedaży Questa 3. Co oczywiste, do tego czasu sprzedaż modelu Quest 2 spadała. A co za tym idzie, dopiero raport o wynikach finansowych za czwarty kwartał może nam powiedzieć o wiele więcej. Na pewno słupki pójdą w górę w porównaniu z Q3 jednak pytanie o ile. I wbrew pozorom te dane będą miały olbrzymi wpływ na to jak inwestorzy będą zapatrywać się na swoją długofalową inwestycję.

Tylko w tym roku Reality Labs „stracił” ponad 11 miliardów dolarów. Dla przypomnienia, wszyscy wieszali psy na Ronym Abovitzu za napompowanie firmy do “marnych” 4 miliardów dolarów. Ale, jak wspomniałem, opisywanie tego jako straty jest technicznie poprawne w sensie finansowym. W rzeczywistości jednak lepiej jest opisać to jako inwestycję długoterminową. Pamiętajmy też o zapowiedziach Mety na temat okularów AR, na które wielu także czeka.

Kiedy odbicie?

Wszyscy zadają sobie pewnie to pytanie. Jednak sama dyrektor finansowa Meta, Susan Li, uważa, że nie nastąpi to prędko. Spodziewa się, że straty Reality Labs jeszcze wzrosną w 2024 r. Związane jest to ciągłymi pracami na rzecz rozwoju produktów i dalszych inwestycji. Mowa zapewne o kompletnie nowym sprzęcie (okulary AR) oraz pogłoskach o Quest 3 w wersji Lite. Dodatkowo krążą już pogłoski o pracach nad drugą wersją Quest Pro. A to wszystko pochłania olbrzymie nadkłady finansowe.