Jak w każdym większym przedsięwzięciu, tak i w przypadku rozwoju technologii AR/VR istotna jest gra zespołowa. W celu wsparcia społeczności z tego obszaru powołana została The VR/AR Association. Jest to Międzynarodowa organizacja skupiająca podmioty zajmujące się technologiami immersyjnymi. W Polsce zawiązany został lokalny odział VRARA tzw. chapter, który odpowiedzialny będzie ze moderowanie lokalnej społeczności oraz pomoc polskim podmiotom w ekspansji międzynarodowej.

The VR/AR Association – podstawowe informacje

VRARA to stowarzyszenie branżowe. Stara się ono łączyć lokalną i globalną społeczność członków poprzez swoje inicjatywy. W ramach organizacji stworzone zostały grupy zainteresowań takie jak medycyna, budownictwo czy edukacja. Odziały odpowiedzialne są za opiekę nad członkami, organizowanie lokalnych wydarzeń oraz pomoc w nawiązywaniu kontaktów. Pomagają również reprezentować członków lokalnej społeczności na całym świecie.

VRARA koncentruje się na tworzeniu społeczności nie tylko wśród dostawców rozwiązań VR/AR czy twórców treści. Posiada ona również duży odsetek członków będących markami i klientami technologii immersyjnych. Pozwala to na szybsze budowanie rynku produktów i usług wspieranych nowymi technologiami.

Czy warto dołączyć do VRARA?

Mapa VRARA
VRARA map.

Wiemy już czym jest the VR/AR Association. Jakie są jednak benefity bycia członkiem organizacji, która aktualnie posiada 70 oddziałów, moderowanych przez 140 specjalistów? Śpieszę z wyjaśnieniem, przedstawiając listę najważniejszych z nich:

  • Dostęp do 4500 organizacji oraz 50 000 specjalistów z całego świata oraz narzędzia, dzięki którym możemy nawiązać z nimi bezpośrednią relację. Przykładem są dedykowane kanały Slack. Mamy tu dostęp do osób i treści przez nich publikowanych. Poziom tych osób jest naprawdę wysoki. Kiedy sam przedstawiałem się na kanale głównym, miałem okazję zamienić kilka słów np. z CEO firmy Varjo.
  • Dostęp do cyklicznych spotkań grup roboczych. Tutaj mamy okazję spotkać się z członkami, należącymi do danego wertykału, zapoznać się z globalnymi nowinkami z danego obszaru jak również zadać nurtujące nas pytania.
  • Dostęp do wysokiej jakości materiałów takich jak publikacje, analizy rynkowe, opisy poszczególnych wdrożeń tzw. case studies czy prezentacje i nagrania video ze spotkań. Tutaj utonąć możemy na bardzo długo. Ilość materiałów może przytłoczyć.
  • Dostęp do materiałów szkoleniowych oferowany członkom stowarzyszenia VR/AR bezpłatnie lub po obniżonej cenie. Instruktorzy organizacji przygotowali ponad 20 kursów i edukowali ponad 1000 profesjonalistów i pasjonatów.
  • Możliwość rekrutacji pracowników poprzez dedykowaną tablicę ogłoszeń oraz moderowany program praktyk.

Szczegółową listę dostępnych mechanizmów i treści znajdziecie na dedykowanej stronie organizacji.

Polski oddział VRARA

Polski oddział VRARA powołany został aby pomóc naszej lokalnej społeczności w kolaboracji, jak również ekspansji międzynarodowej. Stanowi kontynuację i rozszerzenie działań, podejmowanych wcześniej przez lokalny zarząd czyli Krzysztofa Wróbla, inicjującego w Warszawie obecność VRARA w Polsce, Kamili Kowalskiej – prezesa polskiego oddziału, moderującego wcześniej społeczność we Wrocławiu oraz Marcina Klimka i Jakuba Kamińskiego rozwijających społeczność Augmented Reality KRK w Krakowie. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu działania polskiego oddziału opublikujemy niebawem.

Pierwszą okazją do spotkania i dyskusji będzie wydarzenie organizowane przez VRARA on-line już 18 listopada o godzinie 14:00. Spotkanie zatytułowane “Communication in times of pandemic. Can VR/AR deliver on their promise?” poświęcone będzie komunikacji z wykorzystaniem technologii immersyjnych. W trakcie spotkania na scenie wystąpi grono zarówno polskich jak i zagranicznych prelegentów, którzy zaprezentują narzędzia AR/VR oraz przykłady ich użycia w realnych scenariuszach. Szczegółowe informacje dotyczące dostępu do spotkania oraz jego agendy opublikujemy już w krótce!

Już dziś możemy wam zdradzić, że nasze spotkanie oficjalnie otworzy Graham Wheeler, dyrektor HTC na Europę, który poza kilkoma słowami wprowadzenia opowie nam o Vive XR Suite i jego wykorzystaniu w biznesie. Jeżeli przed spotkaniem jesteście ciekawi co oferuje XR Suite, zapraszamy do wywiadu, którego dla YesEyeSee udzielił właśnie Graham Wheeler.

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące VRARA w Polsce lub chcecie zostać członkiem zapraszam do kontaktu ze mną lub dowolną osobą zasiadająca w zarządzie polskiego oddziału. Do zobaczenia wkrótce!