Kojarzone zazwyczaj z nudnymi eksponatami, panująca ciszą i zakazami dotykania. To już przemijający stereotyp, który rządził jeszcze parę lat temu. Dzisiaj muzea to interaktywne ośrodki kulturalne starające się przyciągać widzów. Ale czas na coś kompletnie nowego. Museum Of Other Realities.
Nowy wymiar muzeum to dostępność 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Można to osiągnąć jedynie dzięki formie elektronicznej. I tym właśnie jest Museum of Other Realities. Powstawało dwa lata i było dostępne jako produkt early access. Po tym długim okresie prac wreszcie aplikacja trafia do szerokiej publiki.
Czym tak naprawdę jest MOR? To wirtualne muzeum oraz galeria sztuki prezentująca prace dziesiątek artystów z całego świata. Nie znajdziecie tutaj powieszonych na ścianach replik obrazów znanych malarzy czy rzeźb herosów i bogów greckich. Artyści zamienili pędzle, gips i kamień na programy takie jak Quill, Medium czy Tilt Brush.
Baw się , zwiedzaj, kontempluj
Muzeum MOR to olbrzymia przestrzeń, w której nawet przeciwnicy typowych muzeów poczują się jak dzieci na placu zabaw. Podstawowa funkcja to eksploracja wszystkich dostępnych prac artystycznych. Dzieła te to interaktywne instalacje często zachęcające zwiedzających do “zabawy”. Dotyk czy ruch nie są tutaj zabronione. Wręcz przeciwnie, “eksponaty” stworzone są po to aby zmuszać odwiedzających do interakcji. Dla ludzi szukających spokoju i kontemplacyjnego klimatu znajdzie się także miejsce.
Oczywiście nie jesteście skazani jedynie na własne towarzystwo. Eksplorację muzeów możecie prowadzić ze swoimi znajomymi. Aplikacja korzysta z oprogramowania Normcore, która jest fundamentem platform społecznościowych i aplikacji wieloosobowych. Jeśli jednak nie macie swoich znajomych, może poznacie ich w galerii MOR.
The work people are doing is inexpressibly amazing. You have to see it. These artists are going to define the future and they are already redefining the present. And to be there and see it—to be part of it—is hugely exciting.
Colin Northway, Co-founder MOR
Pomysł zrodził się w głowach dwóch ludzi. W 2017 roku Colin Northway i Robin Stethem rozpoczęli prace nad projektem, który miał być nowym spojrzeniem na sztukę. Udało im się zgromadzić całkiem spora liczbę artystów, dla których MOR stał się ich własną galerią sztuki. Wśród najbardziej znanych są Danny Bittman, Liz Edwards, Sutu, Cesar Ortega, Matt Shaefer, John Orion Young czy Romain Revert. Na tym jednak nie koniec.
Wystawy na żywo
Right now, we’ve barely scratched the surface of what is possible (…) I’m excited to work with artists on a space that will allow a broader audience to experience this incredible realm of creative potential in its native medium – and, perhaps, to inspire a new generation of artists.
Robin Stethem, Co-Founder MOR
To dopiero początek drogi jaką wyznaczyli sobie twórcy. Celem jest zwiększanie “powierzchni” wystawowej wirtualnego muzeum oraz możliwość organizowania otwartych imprez. Fantastycznie byłoby brać udział w premierach nowych instalacji wspólnie z innymi zwiedzającymi. “Noc muzeów” nabrała by nowego wymiaru.
Museum of Other Realities dostępne jest na sklepie Steam i Viveport za około 70 zł. Oculus Store otrzyma swoją wersję w najbliższym czasie.