Służby porządkowe nie mają zbyt dobrej opinii wśród społeczeństwa. Chyba, że mówimy o Finlandii, gdzie zaufanie do policji sięga ponad 90%. Jednakże, jeśli tylko pomyślimy o funkcjonariuszach policji przemierzających metaverse, nie kojarzy nam się to zbyt dobrze. Ale z drugiej strony tylko naiwni uważają, że nasze wirtualne przestrzenie nie są monitorowane.
Ale może już nie siejmy paniki, bo tak naprawdę robią to w dobrym celu. I pytanie byłoby: skoro inni mogą to czemu nie oni. Mamy w metaverse banki, instytucje rządowe, ambasady więc czas na służby porządkowe. Interpol (International Criminal Police Organization) pragnie zaistnieć w wirtualnym świecie, ale nie jako służba kontrolująca (mamy przynajmniej taką nadzieję), a bardziej jako instytucja służąca pomocą.
Wiadomość ta została ogłoszona na 90’tym zgromadzeniu ogólnym Interpolu odbywającym się w New Delhi. A po co ich obecność w świecie wirtualnym?
For many, the Metaverse seems to herald an abstract future, but the issues it raises are those that have always motivated INTERPOL – supporting our member countries to fight crime and making the world, virtual or not, safer for those who inhabit it. We may be entering a new world, but our commitment remains the same.
General Jürgen Stock, sekretarz Interpolu
Taka obecność ma umożliwić lepszy kontakt ze społeczeństwem. Osoby będące zalogowane do Metaverse będą mogły swobodnie komunikować się z przedstawicielami tejże instytucji. Odwiedzający siedzibę będą również mogli poszerzyć swoją wiedzę, uczestnicząc we wszelkiego rodzaju kursach szkoleniowych, co może być akurat całkiem ciekawe. Obejmować mają różne tematy policyjne, w tym np.: dochodzenia kryminalistyczne.
Co do słuszności prowadzenia szkoleń kompetencyjnych nie ma żadnych wątpliwości. Medium jak i miejsce jest odpowiednie. Podczas prezentacji kilkoro uczestników wzięło udział w szkoleniu na żywo prowadzonym przez ekspertów z Interpolu. Na koniec wzięli udział w symulowanej procedurze weryfikacji dokumentów i kontroli pasażerów na lotnisku. To właśnie świadczy o tym, dlaczego tak ważną rolę odgrywa technologia VR we wszelkiego rodzaju symulacja szkoleniowych. Niemalże z marszu jesteśmy w stanie przenieść uczestnika w dowolne miejsce i postawić go w przeróżnych sytuacjach.
The Metaverse has the potential to transform every aspect of our daily lives with enormous implications for law enforcement. But in order for police to understand the Metaverse, we need to experience it.
Madan Oberoi, Dyrektor od spraw technologii i innowacji w Interpol
Jednakże Interpol widzi w Metaverse nie tylko olbrzymie możliwości, ale także zagrożenia. Mniej więcej pokrywają się one z tymi, jakie znamy z mediów społecznościowych i obecnego kształtu internetu. Jednak w Metaverse mogą być one o wiele większe. Ten aspekt Interpol także bierze pod uwagę i stara się zrozumieć jak temu zapobiegać.
By identifying these risks from the outset, we can work with stakeholders to shape the necessary governance frameworks and cut off future criminal markets before they are fully formed. Only by having these conversations now can we build an effective response.
Madan Oberoi, Dyrektor od spraw technologii i innowacji w Interpol
Czy czujecie się już bardziej bezpieczni?