Informacja jeszcze niepotwierdzona przez departament obrony Stanów Zjednoczonych, ale z najnowszych doniesień serwisu Bloomberg ma to nastąpić w najbliższym czasie. Hololens stanie się narzędziem usprawniającym systemy treningowe armii oraz trafi też na pola walk.

Jak wynika z dokumentów do których dotarł serwis, U.S. Army ogłosiło zapotrzebowanie na “prototypowy system rzeczywistości rozszerzonej”. Idealnym kandydatem okazał się produkt Microsoft’u, Hololens, który ma być wykorzystywany w warunkach bojowych oraz szkoleniowych.

W dalszej części czytamy, że zwycięzca kontraktu musi dostarczyć system, który pozwoli na przyspieszenie zbrojnych działań defensywnych i ofensywnych. Wykorzystywać ma innowacyjne komponenty, w tym komercyjne. Ma to na celu stworzenie systemu IVAS (Integrated Visual Augmentation System). Poza tym, sprzęt musi spełniać kilka dodatkowych warunków technicznych. Należy do nich możliwość widzenia w nocy (night vision) oraz system czujników termicznych pozwalających na wykrywanie obiektów, wykorzystując ich źródło ciepła. Dodatkowo na wyposażeniu ma być szereg czujników badających stan zdrowia użytkownika. Do podstawowych mają należeć wykrywanie tętna, oddechu oraz ogólnego stanu zdrowia, wliczając w to także odniesione rany.

hololens_army
źródło: komonews.com

Jak nie trudno zauważyć, większość z tych wymagań, na dzień dzisiejszy nie istnieje w okularach Hololens. Tak więc przed Microsoft stoi dosyć spore wyzwanie. Nie zmienia jednak to faktu, że dzisiaj jest to najlepszy kandydat na tego typu zastosowanie. Posiada on certyfikat stopnia ochrony IP50 oraz świetnie integruje się z hełmami wojskowymi co czyni go idealnym kandydatem.

Sam Microsoft na razie nie komentuje całej sprawy. Aczkolwiek CEO, Satya Nadella na swoim blogu wspomina o możliwości ścisłej współpracy z departamentem obrony. Bazować ma ona na wprowadzaniu technologii i sprzętu AR dla programów szkoleniowo-treningowych jak i na pola walki.

Jako ciekawostkę można dodać, idąc za informacją płynącą z Europejskiego Biura Patentowego (EPO), w maju 2018 roku Microsoft sprzedał około 50 tyś. sztuk Hololens. Niemalże połowa tyczy się kontraktów wojskowych.