Na tą informację pewnie wielu osobom łezka w oku się kręci, ale musiało to nastąpić. Pierwsza generacji gogli Hololens nie będzie już otrzymywać aktualizacji.

Historia gogli Hololens sięga 2016 roku, a droga była wyboista. Microsoft dokonał pewnej rewolucji w technologii XR. Oczywiście nie można zapominać, że dokładnie w tym samym czasie, dwóch głównych konkurentów, Meta 2 i Magic Leap, ostro stąpały mu po piętach. Jednak ikoną technologii mixed reality w tych czasach pozostaje bezsprzecznie Hololens.

Microsoft właśnie ogłosił, że kończy wydawanie aktualizacji na pierwszą generację gogli informując, że wchodzą one w tryb LTS (Long Term Servicing).

HoloLens (1st gen) is entering Long Term Servicing (LTS) state. Future updates will focus on issue and security fixes, while maintaining feature parity with the Windows 10 October 2018 release for HoloLens (also known as RS5)

Ostatnia, duża aktualizacja miała miejsce niemalże 10 miesięcy temu, w październiku 2018 roku. Dotyczyła ona obsługi szybkiego menu, szybkiego przechwytywania obrazu video, współpracy z Miracast oraz kilku drobniejszych poprawek związanych z jakością.

Oczywiście powyższe nie ma wpływu na nową wersję Hololens. Jeśli w jakiś sposób staliście się szczęśliwymi posiadaczami drugiej generacji gogli możecie spać bez obaw. Ale jeżeli chcecie dopiero zacząć przygodę z Mixed Reality i sprzętem od Microsoft, niestety nie mamy dobrych wieści. Oficjalnie jedynie można zamówić pre-order. Nie oficjalnie są dostępne jedynie dla dużych firm oraz klientów biznesowych. Ale to kompletnie inna historia.

hololens-gen1-case

Czy było warto?

Ostatnio często trafiam na pytania, czy warto inwestować w sprzęt pokroju Hololens? Czy on sam zmienił sposób w jaki wykorzystywana jest ta technologia i czy w znaczący sposób przyczynił się do rewolucji w branżach? Ciężko jest na nie odpowiedzieć. Wynika to ze sposobu w jaki każdy z nas postrzega rozwój. Dla jednego krokiem milowym będzie skrócenie czasu projektowania o 10%, a dla innego o 50%. Każda z branż ma swoją skalę według, której ustawia sobie poprzeczki rozwoju. Jednak zauważcie, że w obu przypadkach jest to jednak wzrost. Mniejszy czy większy, ale pniemy się w górę. Hololens świetnie wpasował się w trzy rynki mianowicie architektura/inżynieria, medycyna i wojsko.

Przez ponad 2 lata tysiące osób pracowało nad projektami wykorzystując technologię Mixed Reality i Hololens od Microsoft. I wiecie co jest najlepsze? Nie znajdziecie chyba nikogo kto powie, że mu to nie odpowiadało. A to jest najlepsza odpowiedź na pytanie: czy było warto.