Targi CES 2019 wystartowały. Nie trzeba było długo czekać aby jeden z czołowych producentów sprzętu VR odsłonił karty. HTC pokazało kilka nowości. Od nowych gogli HTC Vive Cosmos zaczynając, a kończąc na Reality System – nowej platformie społecznej.

HTC_Vive_Cosmos

HTC Vive Cosmos

Po publikacji zdjęcia na portalu Twitter, spekulacje były najróżniejsze. Nawet można było usłyszeć głosy o nowym systemie sterowania opartym o rękawice haptyczne. Jednak prawda okazała się całkiem inna. Oto mamy przed sobą kompletnie nowe gogle VR. Nie wiele jest jeszcze wiadomo co do technicznych aspektów. Wiemy, że headset obsługuje 6D0F z trackowaniem inside-out (żegnajcie stacje bazowe). Na prezentowanym materiale wideo można także zobaczyć, że wizjer jest zamocowany na tzw. systemie flip-up, można podnosić do góry bez konieczności zdejmowania go z głowy. Rozwiązanie identyczne jak w HP Windows Mixed Reality. Gogle posiadają 4 kamery (dwie z przodu i dwie po bokach) oraz parę kontrolerów, które mocno przypominają Oculus Touch. A teraz najciekawsze. Według dyrektora generalnego HTC Vive America, Dan O’Brien, gogle mogą współpracować z komputerem PC, ale są także przygotowane do współpracy ze smartfonami (cokolwiek byto oznaczało). Vive Cosmos będzie pierwszym headsetem, który będzie także współpracował z nową platformą, Reality System.

ViceCES3-1140x715
źródło: HTC
Reality System

Nowa platforma przypomina połączenie portalu społecznego, z punktem startowym SteamVR. Świat, w którym startujemy nazwano “OASIS”. Tak jak obecnie ma to miejsce w SteamVR, Reality System będzie naszą bazą. Tam za pomocą tzw. “portali” będziemy mogli uruchamiać nasze aplikacje, przeglądać dostępne informacje oraz, co ciekawe, zwiedzać inne światy. Dodatkowo platforma służyć ma jako miejsce gdzie można spotkać się z innymi użytkownikami oraz oglądać wideo, czy grać.

Viveport Infinity

5 kwietnia, dokładnie w 3 urodziny Viveport, zostanie uruchomiona usługa Infinity. Nie znamy jeszcze oficjalnej ceny. HTC udostępni na niej ponad 500 tytułów, które będą do pobrania natychmiast. Jest to ukłon w stronę fanów oficjalnego sklepu Viveport.

Vive Pro Eye

Funkcjonalność śledzenia wzroku w goglach VR jest tematem, który często przewija się w dyskusjach o kierunku rozwoju tej technologi. HTC widać wzięło sobie to mocno do serca.  Na razie informację na ten temat są szczątkowe. Gogle z zewnątrz nie będą się różniły od wersji Pro. Firma twierdzi, że wprowadziła kilka mniejszych modyfikacji, jak delikatne zmiany w konstrukcji słuchawek. Maja być wygodniejsze i oferować lepsze doznania dźwiękowe. Najważniejszą dla nas informacją jest cena. Po premierze wersji Pro słychać było wiele głosów zawodu. HTC samo przyznało, że nie do końca było przekonane czy nowe gogle zostaną dobrze przyjęte na rynku Pro-konsumenta. Jednak teraz jest przekonanie, że Pro Eye to sprzęt z najwyższej półki, dedykowany dla odbiorców biznesowych.

alert("recognize");